مقالات

نحوه محاسبه رزوه پیچ

نحوه محاسبه رزوه پیچ

برای اندازه گیری و محاسبه گام رزوه های پیچ راه های متعددی وجود دارد و کا در گروه پولادان سازه بر آن شدیم تا تعدادی از این روش ها را به شما عزیزان آموزش دهیم با ما همراه باشید .

نحوه محاسبه رزوه پیچ

برای اندازه گیری قطر گام رزوه ها می توان از گیج برو و نرو های متعددی استفاده کرد که یکی از بهترین آن ها اندازه گیری میکرومتر رزوه است . که از نوک تیز ثابت و یک زبانه متحرک برای اندازه گیری قطر کوچک یک رزوه خارجی بهره می برد .

روش دیگر برای اندازه گیری قطر مورد نظر یک رزوه می توانید استفاده کنید این است که سیمی با قطر مشخص را در سه مکان متفاوت از رزوه قرار بدهید و سپس با استفاده از یک میکرومتر فاصله میان سیم ها را همانطور که در شکل نشان داده شده است ، اندازه بگیرید

البته لازم به ذکر است که بدانید در بدست آوردن مقدار دقیق قطر مورد نظر از رزوه پیچ ها و اتصالات رزوه ای در این روش، انتخاب اندازه مناسبی از سیم برای اندازه گیری است . بهترین اندازه سیم ها برای عمل اندازه گیری ، اندازه ای می باشند که با رزوه در قطر گام آن در تماس باشند .

اینفوگرامیک رزوه پیچ

دندانه و رزوه پیچ

اختلاف شعاع داخلی و خارجی مفتول پیچ می باشد و گام پیچ فاصله طولی سر دو دندانه. پیچ های با گام کوتاه رزوه ریزتر دارند و بیشتر برای سطوح فلزی و ورق ها مورد استفاده قرار می گیرند و پیچ های گام بلند رزوه بزرگتری دارند و برای سطوح نرم تر همانند چوب و فایبرگلاس استفاده می شوند.

بیشتر بخوانید
خار فنری چیست؟

مقایسه پیچ ها

مقایسه دندانه و رزوه پیچ

یکی از عللی که مردم به دنبال اندازه گیری رزوه پیچ و مهره هستند آن است که کاربرد و کاربری پیچ ها در اندازه و رزوه های مختلف متفاوت می باشد فلذا ما برای شما عزیزان مقایسه ای را در مورد پیچ و مهره دنده ریز و دنده درشت  آماده کرده که خلاصه آن به شرح زیر می باشد :

 • از پیچ های دندانه ریز و گام کوتاه میتوان برای چوب و فلز استفاده نمود این درحالی است که از پیچ های دندانه درشت برای فلز نمیتوان استفاده نمود.
 • و این در حالتی می باشد که اگر در انتخاب پیچ تردید دارید پیشنهاد می شود که پیچ دندانه درشت را انتخاب کنید مگر اینکه آن را برای سطوح اتصال فلزی در نظر داشته باشید .
 • پیچ های دندانه درشت تعداد رزوه کمتری در هر اینچ را در خود جای داده اند به نسبت پیچ های دندانه ریز .
 • پیچ های دندانه درشت تنوع کمتری دارند اما در دسترس تر می باشند .
 • پیچ های دندانه درشت روانتر می باشند و از آنجا که رزوه ها زاویه بیشتری دارند احتمال گیر کردن انها در کار بسیار کم می باشد و از این رو سرعت کار با انها و سرعت اتصال انها به مراتب بالاتر از پیچ های دندانه ریز می باشد .
 • پیچ های دندانه ریز استحکام بیشتری دارند. و علت این امر این است که نزدیک بودن دندانه ها تراکم بیشتری را ایجاد می کند . تفاوت استحکام پیچ های رزوه درشت و پیچ های رزوه ریز 14-18 درصد می باشد .
 • جالب است که بدانید رزوه ها در پیچ های رزوه درشت استحکام بالاتری دارند . چرا که برای سطوح فلزی استفاده از پیچ های رزوه ریز توسط متخصصان پیشنهاد می شود که طبق این گفته استحکام کمتری دارند .
 • بدلیل درشت بودن دندانه ها در پیچ های دندانه درشت تاثیر صدمه دیدن آنها در عملکرد پیچ نسبت به پیچ دندانه ریز خیلی کمتر است .
 • پیچ های دندانه ریز در هر دور کامل کمتر جابجا شده و فرو میروند بنابراین با وجود کند بودن روند کار مستحکم تر و هماهنگ تر بسته می شوند .
بیشتر بخوانید
استنلس استیل چیست

جدول گام و دنده پیچ و مهره

انواع رزوه‌های پیچ

 1. دنده گرد
 2. دنده ارّه‌ای
 3. دنده ذوزنقه ای
 4. دنده مربعی
 5. پدنده مثلثی

در ادامه نیز با دیدن ویدیو که برای شما عزیزان تهیه کرده ایم به راحتی می توانید به محاسبه رزوه پیچ بپردازید :

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *