مقالات

پیچ و مهره فولادی

پیچ و مهره فولادی

فولاد آلیاژی، آلومینیوم، برنج، برنز سیلیکونی و فولاد ضد زنگ تنها برخی از موادی هستند که اتصال دهنده‌ها یعنی انواع پیچ و مهره مانند مهره HV با آن‌ها تولید می‌شوند. ترکیب مواد، سخت شدن و پوشش (معروف به آبکاری) برای تعیین استحکام و کاربرد مناسب ضروری است. برای استفاده از هر بست باید از قبل بدانید از چه نوع ماده‌ای تشکیل شده است؟

اگر نیاز به تعویض مهره، واشر یا پیچ دارید، همیشه توصیه می‌شود که تعویض دقیق یا مشابه انجام دهید. اگر پیچ فولادی ضد زنگ است، توصیه می‌کنیم آن را با فولاد ضد زنگ جایگزین کنید. به‌علاوه، اگر درجه یک پیچ ۳۱۶ ضد زنگ باشد و به دلیل مقاومت در برابر خوردگی بیشتر مورد توجه قرار گیرد، همیشه توصیه می‌کنیم از ۳۱۶ در هنگام تعویض استفاده کنید و نه از درجه پیچ کمتر مانند ۳۰۴ یا ۳۰۳.

آیا میدانستید گرید پیچ و مهره در امر تعیین مقاومت آن بسیار مهم است .

 

انواع فولاد مورد استفاده در تولید پیچ و مهره فولادی  

پیچ و مهره فولادی از انواع مختلف فولاد با توجه به کاربرد و محل استفاده و همچنین خواص مکانیکی موارد نیاز تولید می شوند. در زیر انواع فولادهایی که در تولید انواع پیچ و مهره فولادی استفاده می شوند را معرفی کرده ایم.

 • فولاد ضد زنگ آستنیتی

(بین ۱۵٪-۲۰٪ کروم، بین ۵٪-۱۹٪ نیکل) – ضد زنگ آستنیتی بالاترین درجه مقاومت در برابر خوردگی را در بین سه نوع دارد. این نوع ضد زنگ شامل این گریدها می‌شود: ۳۰۲.۳۰۳، ۳۰۴.۳۰۴L، ۳۱۶.۳۲، ۳۴۷ و ۳۴۸. همچنین دارای استحکام کششی بین ۸۰۰۰۰ – ۱۵۰۰۰۰ PSI هستند.

 • فولاد ضد زنگ مارتنزیتی

(بین ۱۲-۱۸٪ کروم) – فولاد ضد زنگ مارتنزیتی یک فولاد مغناطیسی در نظر گرفته می‌شود. برای افزایش سختی می‌توان آن را عملیات حرارتی کرد و برای جوشکاری توصیه نمی‌شود. این نوع ضد زنگ شامل: ۴۱۰.۴۱۶، ۴۲۰ و ۴۳۱ است که دارای استحکام کششی بین ۱۸۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰۰ PSI هستند.

 • فولاد ضد زنگ فریتی
بیشتر بخوانید
گیج برو نرو رزوه چیست

(بین ۱۵٪ – ۱۸٪ کروم) – فولاد ضد زنگ فریتی دارای استحکام کششی ۶۵۰۰۰ – ۸۷۰۰۰ PSI است. در حالی که هنوز در برابر خوردگی مقاوم است، برای مناطقی که احتمال وقوع خوردگی وجود دارد توصیه نمی‌شود. این ماده را نمی‌توان عملیات حرارتی کرد. به دلیل فرآیند شکل دهی، مغناطیسی است و برای جوشکاری مناسب نیست. گریدهای فریتی ضد زنگ عبارتند از: ۴۳۰ و ۴۳۰F.

در زیر تعدادی از انواع پیچ و مهره‌های فولاد ضد زنگ که ما حمل می‌کنیم آورده شده است.

 • ۱۸-۸ فولاد ضد زنگ

(۱۸٪ کروم، ۸٪ نیکل، ۰.۰۸٪ حداکثر کربن) – ۱۸-۸ Stainless به فولاد ضد زنگ سری ۳۰۰ اشاره دارد. ۳۰۳ و ۳۰۴ Stainless متداول‌ترین درجه‌های ذکر شده، درجه استاندارد برای بست‌های ضد زنگ هستند. آن‌ها در برابر خوردگی و بادوام هستند. آن‌ها اغلب در کاربردهای دریایی در محیط‌های آب شیرین استفاده می‌شوند، اما در محیط‌های آب شور به اندازه ۳۱۶ ضد زنگ کار نمی‌کنند.

شور به اندازه ۳۱۶ ضد زنگ کار نمی‌کنند. آلیاژ ضد زنگ در برابر اکسید شدن و زنگ زدگی مقاومت می‌کند، اما می‌تواند در طول زمان کدر شود. معادل فولاد ضد زنگ متریک A۲.

 • فولاد ضد زنگ ۳۰۵

(۱۷٪-۱۹٪ کروم، ۸٪-۱۰٪ نیکل، ۰.۱۲٪ حداکثر کربن) – این درجه به طور خاص برای بهبود کیفیت عنوان سرد ۱۸-۸ ایجاد شده است. مقاومت در برابر خوردگی و کیفیت فیزیکی برابر با نوع ۳۰۴ است. فولاد ضد زنگ ۳۰۵ بیشتر برای ساخت پیچ‌های عرشه استفاده می‌شود که برای بستن تخته‌های چوبی یا کامپوزیت به تیرهای اصلی عرشه استفاده می‌شود.

 • فولاد ضد زنگ ۳۱۶

(۱۶٪-۱۸٪ کروم، ۱۰٪-۱۴٪ نیکل، ۰.۰۸٪ حداکثر کربن، ۲.۰۰٪ حداکثر مولیبدن) – این درجه از فولاد برای کاربردها در محیط‌های سخت، خشن یا دریایی استفاده و توصیه می‌شود. مقاومت در برابر خوردگی آن بیشتر از ۱۸-۸ ضد زنگ است، به همین دلیل توصیه می‌کنیم از ۳۱۶ بست فولادی ضد زنگ برای کاربرد آب نمک استفاده کنید. مهم است که به یاد داشته باشید که حتی نمک موجود در هوای نزدیک به یک بدنه آب نمک می‌تواند به برنامه‌های خشک آسیب برساند، بنابراین ۳۱۶ ماده انتخابی است. کاربردهای رایج بست‌های ضد زنگ ۳۱۶ شامل استفاده در قایق‌ها، اسکله‌ها، اسکله‌ها و استخرها است.

 • فولاد ضد زنگ ۴۱۰
بیشتر بخوانید
مقایسه پیچ و مهره داکرومات و استیل

(۱۱.۵٪-۱۳.۵٪ کروم، ۰.۱۵٪ حداکثر کربن) – از آنجایی که این درجه از فولاد ضد زنگ می‌تواند تا حدود ۴۰ راکول C سخت شود، در اکثر محیط‌ها بادوام است. سخت‌تر از ۱۸-۸ ضد زنگ اما با مقاومت در برابر خوردگی کمتر، ضد زنگ ۴۱۰ معمولاً برای ساختن پیچ‌های سقفی، پیچ‌های سایدینگ و پیچ‌های خودکار (یا خود سوراخ کن) استفاده می‌شود، زیرا این ماده سخت‌تر از فلزی است که در این انواع بسته می‌شود.

 • فولاد زینک‌اندود

فولاد آلیاژی با روکش روی ماده رایجی است که اتصال دهنده‌ها در آن تولید می‌شوند. روکش روی مقاومت در برابر خوردگی ایجاد می‌کند و به پیچ و مهره‌ها یک روکش براق می‌بخشد. فولاد آلیاژی با روکش روی اغلب در گرید A، درجه C، درجه ۲، درجه ۵ و درجه ۸ موجود است. بست‌های فولادی آلیاژی تصفیه نشده سیاه هستند.

پیچ و مهره خشکه چیست  ؟ 

کاربرد و موارد استفاده پیچ و مهره فولادی 

دوام پیچ و مهره فولادی عمدتاً برای کاربردهای طولانی مدت استفاده می‌شود. خراش یا سوراخ کردن فلز باعث ایجاد زنگ زدگی سطحی نمی‌شود؛ زیرا مقاومت در برابر خوردگی در خود فلز وجود دارد. زنگ نزدن به دلیل محتوای کم کربن یک فلز نرم است، بنابراین بیشتر پیچ و مهره‌های فولادی ضد زنگ به صورت سرد شکل می‌گیرند و عملیات حرارتی یا سخت شدنی ندارند. شکل‌دهی سرد و رزوه‌کاری باعث می‌شود پیچ‌های ضدزنگ کمی مغناطیسی شوند، برخی از بست‌ها بسته به اندازه و سرعت فرآیند شکل‌دهی سرد، مغناطیسی‌تر از بقیه خواهند بود. بست‌های ضد زنگ معمولاً رنگ نقره‌ای تمیزی دارند که آن‌ها را در کاربردهای تکمیلی و تزئینی رایج می‌کند. فولاد ضد زنگ هرگز نباید با آلومینیوم استفاده شود چراکه احتمال خوردگی گالوانیکی وجود دارد.

فولاد ضد زنگ در اثر خراشیدگی به دلیل لایه نازک کروم که یک لایه محافظ نامرئی ایجاد می‌کند زنگ نمی‌زند. این لایه نازک در حضور اکسیژن خود را بازسازی می‌کند.

توجه: اگر در یک محیط پر از اکسیژن نباشید، بازسازی مواد بیشتر طول می‌کشد یا اصلاً بازسازی نمی‌شود. این باعث می‌شود که در برابر خوردگی احتمالی باز شود. فولاد ضد زنگ را می‌توان به سه نوع مختلف تقسیم کرد: آستنیتی، مارتنزیتی و فریتی.

درجات و انواع گرید پیچ خشکه و نشانه‌های سر

علامت‌گذاری سر روی پیچ یک راه سریع برای تعیین درجه پیچ است. برخی از پیچ‌ها دارای علامت‌های اضافی هستند که سازنده را نشان می‌دهد. با ارزش‌ترین پیچ‌ها دارای سرهای تمیز با علامت‌های محدود هستند.

 • درجه ۲ / درجه A
بیشتر بخوانید
پیچ های مورد استفاده در فلنج

پیچ و مهره فولادی درجه ۲

گرید A و گرید ۲ رایج‌ترین گریدهای فولاد آلیاژی با روکش روی هستند. فولاد با کربن کم یا متوسط ​​سخت شده. بدون علامت سر (علامت سازنده ممکن است شامل شود).

 • درجه C

پیچ و مهره فولادی درجه c

درجه C یک فولاد آلیاژی با کربن متوسط ​​سخت شده با روکش روی است. بدون علامت سر (علامت سازنده نیز ممکن است شامل شود). فینیش از نظر قدرت معادل درجه ۸ است اما بدون رنگ زرد.

 • درجه ۵

پیچ خشکه فولادی درجه ۵

فولاد آلیاژی درجه ۵ یک فولاد آلیاژی با روکش روی کربن متوسط ​​است که برای افزایش سختی عملیات حرارتی می‌شود. پیچ‌های درجه ۵ دارای سه (۳) علامت با فاصله مساوی روی علامت‌های سر هستند (علامت سازنده نیز ممکن است شامل شود).

 • درجه ۸ / درجه G

پیچ و مهره فولادی درجه ۸

پیچ و مهره‌های فولادی با روکش روی درجه ۸ با روکش روی CR+5 گرم شده و سخت می‌شوند. این روش استحکام و مقاومت در برابر خوردگی بالاتری را افزایش می‌دهد، تا جایی که اغلب برای وسایل نقلیه زرهی و سیستم تعلیق وسایل نقلیه استفاده می‌شود. پیچ‌های درجه ۸ دارای شش (۶) علامت با فاصله مساوی روی علامت‌های سر هستند (علامت سازنده نیز ممکن است شامل شود.

قیمت پیچ و مهره فولادی

قیمت پیچ و مهره فولادی بسیار متاثر از پارامتر های مختلفی مانند نوع فولاد استفاده شده، پوشش دار بودن یا نبودن محصول، اندازه و شماره محصول می باشد. در ایران به دلیل نوسانات زیاد بازار ارز و تغییر مستمر قیمت فولاد، قیمت پیچ و مهره فولادی همواره متغیر می باشد. لذا برای دریافت جدیدترین قیمت ها، با کارشناسان ما در فروشگاه پیچ و مهره پولادان سازه تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

پیچ خشکه چیست؟

پیچ خشک محکمترین نوع پیچ است که به دلیل مقاومت بالا در اتصالات فشرده استفاده می‌شود.

انواع پیچ خشکه چیست؟

۱-پیچ خشکه شش گوش تمام رزوه

۲-پیچ خشکه شش گوش نیم رزوه

۳-پیچ خشکه شش گوش اچ وی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *