مقالات

رزوه پیچ و مهره چیست؟

رزوه پیچ

حتما بریدگی‌ها و شیارهایی که روی داخل انواع مهره روی پیچ‌ها و پیچ خشکه قرار دارد را دیده‌اید. به این فرورفتگی‌ها و شیارها رزوه می‌گویند که هم داخل مهره قرار دارد و هم روی پیچ که موجب می‌شود این دو وقتی به هم متصل می‌شوند باهم جفت شوند و اتصال محکمی را تشکیل دهند.

 

رزوه پیچ و مهره

 

انواع رزوه در پیچ خشکه

شاید به نظر شما برسد که رزوه‌ها همگی شبیه هم هستند اما این گونه نیست و رزوه‌ها انواع مختلفی از جمله عمیق و سطحی و ریز و درشت دارند. در مورد اسامی انواع آن می‌توان به رزوه اره‌ای، ذوزنقه، مثلث، مربع و دنده گرد اشاره کرد.

بخش های مختلف رزوه

برای سرویس‌دهی موثر اتصال دهنده‌ها، داشتن دانش کار در مورد رزوه پیچ مهم است. تاج یک برآمدگی مارپیچ پیوسته است که در داخل (مهره) یا بیرون (پیچ) یک استوانه تشکیل شده است بین هر تاج فضایی وجود دارد که ریشه نام دارد. رزوه‌ها در زاویه‌ای نسبت به محور پیچ یا مهره تنظیم می‌شوند. این شیب را زاویه مارپیچ می‌نامند. زاویه باید شیب داشته باشد، یا به سمت بالا به سمت راست (برای پیچ‌های رزوه شده سمت راست) یا به سمت بالا به سمت چپ (برای پیچ‌های رزوه شده سمت چپ). نخ بین تاج‌ها شکل «V» را تشکیل می‌دهد. زاویه این «V» را زاویه رزوه می‌نامند و توسط مهندسان اتصال دهنده تعیین می‌شود

 

 

پیچ و مهره

رزوه چپ گرد و راست گرد

سمت باز و بسته شدن پیچ را چپ گرد یا راست گرد بودن آن را تعیین می‌کند. اگر به سمت چپ باز و بسته شود چپ گرد است و اگر برعکس باشد در دسته پیچ‌های راست گرد قرار می‌گیرد. البته باید توجه داشته باشید که رزوه استاندارد در دنیا باید راست گرد باشد که هنگام خرید بهتر است به آن توجه کنید.

بیشتر بخوانید
تفاوت آچار آلن و ستاره‌ای | کاربردها، مزایا و مقایسه

رزوه‌های خارجی (پیچ و مهره)، به سمت راست شیب دارد، اما رزوه سمت راست داخلی به سمت چپ شیب دارد. برای نخ سمت چپ خارجی، رزوه‌ها به سمت چپ شیب دارند، در حالی که رزوه‌های سمت چپ داخلی به سمت راست شیب دارند. پیچ سمت راست در جهت عقربه‌های ساعت (به سمت راست) سفت می‌شود. پیچ سمت چپ در خلاف جهت عقربه‌های ساعت (به سمت چپ) سفت می‌شود. نخ‌های سمت چپ روی چرخه‌ها در سمت محرک براکت پایین و پدال سمت چپ دیده می‌شود.

رزوه‌ها با قطر اصلی رزوه خارجی و اندازه‌گیری گام تعیین یا نامگذاری می‌شوند. قطر اصل دنده، قطر خارجی در بالای تاج‌های نخ است. اندازه نخ‌ها در اندازه‌های اسمی داده می‌شود، نه در اندازه‌گیری واقعی. اندازه‌گیری دقیق کمی کمتر از اندازه نامی یا اسمی است. برای مثال، پیچ ۶ میلی متری ممکن است ۵.۸ میلی متر یا ۵.۹ میلی متر باشد، اما به آن پیچ ۶ میلی متر می‌گویند. استفاده از «M» قبل از اندازه پیچ نیز معمول است، مانند M۶ برای پیچ ۶ میلی متری.

 • توجه: اندازه آچار برای سر پیچ یا مهره برای تعیین اندازه رزوه استفاده نمی‌شود. به عنوان مثال، پیچ کلاهک سر سوکت معمولی در یک رزوه ۶ میلی متری ۱ میلی متری از یک آچار شش ضلعی ۵ میلی متری استفاده می‌کند، با این حال رزوه ۵ میلی متر نامیده نمی‌شود.

در مورد پیچ 8.8 یک پیچ پر کاربرد بیشتر بدانید 

همانطور که در بخش قبلی گفتیم رزوه پیچ، یک ساختار مارپیچ است که برای تبدیل بین حرکت دنده‌ها یا نیرو چرخشی و خطی استفاده می‌شود. رزوه پیچ رجی است که به شکل مارپیچ به دور یک استوانه یا مخروط پیچیده شده است که اولی را رزوه مستقیم و دومی را رزوه مخروطی می‌نامند. رزوه پیچ به عنوان یک ماشین ساده و همچنین به عنوان یک بست رزوه‌ای از ویژگی‌های ضروری پیچ است.

بیشتر بخوانید
گرید پیچ و مهره چیست ؟

به رزوه‌هایی که مسیر آن‌ها مانند جهت عقربه‌های ساعت است راست گرد و به رزوه‌هایی که در جهت خلاف عقربه‌های ساعت هستند چپ گرد می‌گویند. مزیت مکانیکی یک رزوه پیچ به سرب آن بستگی دارد، که فاصله خطی پیچ در یک چرخش است. در بیشتر کاربردها، سرب رزوه پیچ به‌گونه‌ای انتخاب می‌شود که اصطکاک برای جلوگیری از تبدیل حرکت خطی دنده‌ها به چرخشی کافی باشد، به این معنی که پیچ حتی در صورت اعمال نیروی خطی، تا زمانی که چرخش خارجی نداشته باشد، نمی‌لغزد.

 

پیچ رزوه دار

انواع رزوه پیچ

دانستن انواع و اندازه‌های مختلف پیچ مفید است، اما برای انتخاب دقیق پیچ مناسب برای پروژه خود، احتمالاً باید کمی در مورد نحوه کار رزوه‌های پیچ نیز بدانید. بنابراین، حال باید بدانید رزوه‌های پیچ چگونه کار می‌کنند؟ مانند خود پیچ‌ها، رزوه‌های پیچ نیز برای رفع نیازهای کاربردهای خاص طراحی شده‌اند. برای کمک به شما در انجام بهترین سرمایه‌گذاری برای خرید پیچ در ساختمان خود، در اینجا یک راهنمای کامل برای اصطلاحات رزوه پیچ آورده شده است:

 • رزوه‌های خارجی: رزوه‌های خارجی (یعنی: رزوه‌های نر) به این معنی است که رزوه‌ها روی پیچ‌ها قرار دارند. گاهی اوقات رزوه‌ها به جای پیچ و مهره‌ها روی مهره‌ها قرار می‌گیرند.
 • رزوه‌های داخلی: رزوه‌های داخلی (به عنوان مثال: رزوه‌های ماده) به این معنی است که رزوه‌ها روی مهره‌ها قرار دارند.
 • رزوه‌های پیچ ماشینی: رزوه‌های پیچ ماشینی از این نظر منحصربه‌فرد هستند که به طور ویژه برای جفت شدن با رزوه‌های روی مهره‌ها یا رزوه‌های موجود در سوراخ‌های ضربه خورده طراحی شده‌اند.
 • رزوه‌های فاصله دار: رزوه‌های فاصله دار به گونه‌ای طراحی می‌شوند که در سوراخ‌های مختلف به راحتی به سمت پایی و بالا حرکت کنند. شما اغلب رزوه‌های فاصله‌دار را روی پیچ‌های خودکشی، چوب و پیچ‌های کالسکه می‌بینید.
 • پیچ‌های عقب‌نشینی: پیچ‌های عقب‌افتاده تنها نمونه‌ای از پیچ‌ها هستند که رزوه خود را در سوراخ‌های مختلف تشکیل می‌دهند. معمولاً برای بستن فلز به چوب از پیچ‌های کاوشگر استفاده می‌شود.
 • پیچ‌های خودکاری: در پیچ‌های خودکار رزوه‌ها به صورتی طراحی می‌شوند تا هنگام نصب، سوراخ‌های خود را ایجاد کنند. آن‌ها در هر ماده‌ای که در آن نصب می‌شوند، یک نخ منطبق را تشکیل می‌دهند. این امر استفاده از پیچ‌های خودکار را بسیار کارآمد می‌کند.
 • پیچ‌های رزوه‌ساز: که با مواد پلاستیکی استفاده می‌شوند، پیچ‌های رزوه‌ساز دارای دو رزوه مجزا هستند: یکی بالا و دیگری پایین. این باعث می‌شود که قدرت بیرون‌کشی بیشتر شود و در عین حال اطمینان حاصل شود که پلاستیک ترک نمی‌خورد یا نمی‌شکند.
 • پیچ‌های نوع U: پیچ‌های نوع U شامل یک رزوه مارپیچ غیر معمول است که اغلب با چکش به موادی مانند پلاستیک و پوشش‌های فلزی هدایت می‌شود.
 • پیچ‌های چوبی: پیچ‌های چوبی دارای یک ساقه مخروطی با رزوه‌های تیز هستند.
بیشتر بخوانید
پیچ HV چیست ؟

 

رزوه پیچ چیست؟

رزوه یک به برآمدگی مارپیچ پیوسته روی پیچ‌ها می‌گویند که در داخل (مهره) یا بیرون (پیچ) استوانه ایجاد می‌شود. به این برجستگی تاج می‌گویند همچنین بین هر تاج فضایی عمیق و تورفته وجود دارد که ریشه نامیده می‌شود. رزوه‌ها به صورت زاویه‌ای نسبت به محور پیچ یا مهره تنظیم می‌شوند و نیروی چرخشی را به نیروی خطی تبدیل می‌کنند.

پیچ رزوه دار

انواع مختلف رزوه پیچ 

شش نوع متداول رزوه‌ها

 • چپ
 • راست
 • BSPP (BSP، موازی)
 • BSPT (BSP، مخروطی)
 • موازی متریک
 • متریک مخروطی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *