فلنج ها یکی از مهم ترین انواع اتصالات میباشند که در صنایع مختلفی نظیر پتروشیمی ، نفت و گاز و به طور کلی صنایعی که به انتقال سیالات توسط لوله کشی نیاز دارند کاربرد فراوانی دارد .

وقتی دو عدد لوله که به یکدیگر جوش داده اند را بخواهیم از هم جدا کنیم، باید برشکاری انجام دهیم که کار آسانی نیست در صورتی که با استفاده از فلنج ها، به این دلیل که اتصال توسط انواع پیچ و مهره ها انجام می شود، می توان با صرفاً باز و بسته کردن پیچ و مهره ها جداسازی را به راحتی انجام دهیم. بنابراین هدف استفاده از فلنج ها اتصال محکم تر و قابل باز کردن لوله های بزرگ به یک دیگر میباشد که این اتصال از طریق پیچ ها مخصوصاین کار انجام میشود

فلنج چیست؟

فلنج ها به قطعاتی گفته میشود که به شکل دیسک میباشد که قطر سوراخ داخلی آن برابر قطر لوله میباشد و همچنین و دارای چند سوراخ هستند در اطراف دیسک جهت اتصال انواع لوله ها و قطعات، مورد استفاده قرار میگیرند.

فلنج ها معمولاً از جنس فولادند قابلیت جداسازی راحت و ساده تری در مقایسه با بقیه انواع اتصالات از مهم ترین ویژگی آنها میباشد  یعنی می توان به راحتی آن ها را باز و بسته کرد.

شما میتوانید برای دریافت راهنمایی در هنگام خرید و یا دریافت به روزترین قیمت میتوانید با ما در تماس باشید.

فروشگاه پیچ و مهره پولادان سازه

لوگو سایت

کاربرد فلنج ها

کاربرد اصلی پیچ و مهره های فلنج بستن لوله ها به یکدیگر و اتصال قطعات دیگر است و از کاربرد دیگر آن می توان به تغییر مسیر و تغییر قطر لوله ها اشاره کرد .

ویژگی های فلنج ها

  • تحمل فشارهای بالا و دماهای زیر صفر
  • تحمل بارهای نوسانی و ارتعاشی
  • قابل استفاده در جاهائی که دما زیاد و تنش های برشی، فشاری و ارتعاشی وجود دارد
  • نصب این نوع فلنج دارای کم ترین هزینه است
  • آسانی باز و بسته می شوند

انواع فلنج ها

پرکاربردترین فلنج های مورد استفاده در صنایع عبارت اند از:

فلنج اسلیپون (Slip On Flange)

از این فلنج برای فشارهای 150 و 300 میتوان استفاده کرد . کاربرد این فلنج در سیستم های معمولی است چون نصب آن ساده است ولی مقاومت آن هم در فشار داخلی و هم در برابر خستگی کمتر از فلنج گردن دار است.

فلنج اسلیپون

فلنج گلودار (Weld Neck Flange)

فلنج های گلودار به وسیله جوش کاری به لوله متصل می شوند. این کار امکان انتقال تنش از فلنج گلودار به لوله را فراهم می کند فلنج های گلودار اغلب برای کاربردهای فشار بالا استفاده می شوند.

فلنج گلودار

فلنج کور (Blind Flange)

در فلنج کور یک صفحه گرد کاملا بسته که در انتهای مسیرهای لوله کشی و مسیرهای دارای فشار به کار می رود. این نوع فلنج و به همراه پیچ های آن فشار بیشتری نسبت به فلنج های دیگر تحمل می کند که بیشترین فشار به وسط فلنج گلوله دار و جوشی استفاده می کنند.

فلنج کور

فلنج لپ جوینت (Lap-joint Flange)

فلنج لپ جوینت اغلب برای اتصالات ته کوب استفاده می شوند . مزیت  کاراین است که نگرانی از بابت تنظیم سوراخ های پیچ ها وجود نخواهد داشت. فلنج های لپ جوینت اغلب برای کاربردهایی که نیاز به بازو بسته کردن مکرر دارند، استفاده می شوند.

فلنج لپ جوینت (1)

فلنج رزوه­ ای یا دنده ای (Threaded Flange)

فلنج رزوه ای مشابه فلنج های لغزشی هستند، با این تفاوت که داخل سر فلنج ، رزوه های مخروطی میباشد . کاربرد این فلنج های رزوه ای اغلب برای قطرهای کوچک و فشارهای کم استفاده می شوند.

فلنج رزوه_ ای یا دنده ای

فلنج ساکت ولد (Socket Weld Flange)

فلنج های لوله ساکت ولد به طور معمول در اندازه های کوچک تر و برای لوله های فشار بالا استفاده می شوند. این کار امکان ایجاد یک سوراخ صاف و جریان بهتر مایع و یا گاز در داخل لوله را فراهم می کند.

ساکت ولد

فلنج کاهنده (Reducing Flange)

نوعی کاربردی از فلنج های تبدیلی فلنج کاهنده میباشد . این فلنج در برخی محل ها با نام ریدوسر فلنج نیز شناخته می شود. فلنج کاهنده به علت نصب و جداسازی راحت، محبوبیت بالایی در بازار داشته . به طور کلی از فلنج تبدیلی زمانی استفاده می شود که دو قسمت خط لوله دارای قطر های متفاوت باشند. فلنج کاهنده به طور خاص برای تبدیل از قطر بزرگ به قطر کوچک استفاده می شود.

فلنج کاهنده

فلنج با سطح ساده (FLAT FACE)

در اين نوع از فلنجها باید ، سطح يك فلنج كه در مقابل سطح فلنج ديگر قرارمی گيرد ، صاف مي باشد . معمولا فلنجهاي چدني و يا فولادي كه در فشارهاي كم كاربرد دارند از اين نوع ساخته مي شوند.

فلنج با سطح ساده

فلنج با سطح برجسته  (Raised face)

در اين نوع فلنجها سطح فلنج كه درمقابل فلنج ديگر قرارگرفته نسبت به سطح كلي فلنج برجسته تر ساخته مي شود

فلنج با سطح برجسته

فلنج نر وماده (Male & Female)

صفحه اين نوع فلنجها كه بصورت جفت وجود دارد يكي داراي برامدگي و ديگري تو رفتگي مي باشد.

فلنج نر وماده

فلنج با صفحه داراي زبانه و شياردار (Tongue & Groove facing)

اين نوع فلنج نيز بصورت جفت وجود دارد و همانند فلنج نر و ماده بوده

 

نحوه کار با فلنج ها

  1. ابتدا به هر یک از دو قسمت لوله یک فلنج متصل می شود.
  2. سپس دو فلنج از قسمت مسطحشان رو به روی هم قرار می گیرند.
  3. در مرحله آخر توسط پیچ و مهره ها به یکدیگر متصل و بستن فلنج ها به پایان می رسد.
  4. برای تکمیل کار در انتها می توانیم برای جلوگیری از نشتی بین فلنج ها از واشر آب بندی (گسکت) نیز استفاده کنیم.

شما میتوانید برای دریافت راهنمایی در هنگام خرید و یا دریافت به روزترین قیمت میتوانید با ما در تماس باشید.

فروشگاه پیچ و مهره پولادان سازه

لوگو سایت

انواع پیچ های مورد استفاده برای بستن فلنج ها

بستن فلنج به لوله یا دیگر اتصالات پیچ دار نیازمند پیچ و مهره های مخصوصی است که باید بدانیم و تا زمانی که تمام پیچ و مهره ها به درستی انتخاب و نصب نشده باشند، امکان استفاده از فلنج ها را نداریم .

تعداد پیچ و مهره های مورد نیاز برای بستن فلنج با تعداد سوراخ های روی فلنج مرتبط است اما قطر و طول این پیچ ها بستگی به نوع فلنج و کلاس فشار آن دارد که طول پیچ در استاندارد ASME B16.5 تعریف شده است.

اگر پیچ هایی که برای بستن فلنج ها به کار می بریم، کوتاه باشند باعث می شود که مهره ها به طور کامل روی پیچ ها قرار نگیرند. از طرفی چون فلنج ها طوری طراحی شده اند که ترکیب پیچ و مهره ها نیروها را روی فلنج نگه می دارند، پس اگر مهره فقط تا حدی روی پیچ چفت شده باشد، اتصال ممکن است به اندازه کافی قوی و مناسب نباشد.