مقالات

گل میخ سقف عرشه فولادی

گل میخ چیست

عرشه فولادی یکی از اجزای اصلی و کاربردی سازه‌ها، در صنعت ساخت و ساز است که مزایای متعددی همچون سرعت اجرا، سبک‌بودن و استحکام بالا دارد. یکی از اجزای مهم عرشه فولادی “گل میخ سقف” است در اتصال عرشه به تیرهای اصلی سازه نقش بسیار حائز اهمیتی دارد. با توجه به اهمیت آن شناخت این قطعه و ویژگی ها و مشخصات کامل آن نیز توصیه میشود. تا پایان این مقاله با پولادان سازه همراه باشید!

گل میخ چیست؟

گل میخ قطعه‌ای شبیه پیچ است که از فولاد کم‌کربن ساخته می‌شود و برای اتصال سقف عرشه فولادی به بتن به‌کار می‌رود. گل میخ نیرو را بین قسمت‌های مختلف عرشه فولادی به‌طور مساوی تقسیم می‌کند تا روی قسمت خاصی فشار نیفتد. این قطعه به‌ علت پخش نیروی یکسان در بخش‌های مختلف ساختمان، سبب افزایش استحکام آن می‌شود. گل میخ در صنعت به ‌نام برشگیر نیز معروف است. جوش فولاد به بتن یا قسمت‌های دیگر  با گل میخ مزایای بالایی دارد و کار مقاوم و تمیزی دست می‌دهد. این قطعه در ترکیب خود دارای سرامیک است که هنگام جوش از پخش‌شدن مواد مذاب جلوگیری می‌کند. برشگیر در قطر‌ها و طول‌های متفاوتی تولید می‌شود که باید آن را متناسب با پروژه خود انتخاب کنید.

منظور از سقف عرشه فولادی چیست؟

سقف عرشه فولادی یک سیستم سازه‌ای است که از فولاد مقاوم ساخته می‌شود. این فلز بسیار بادوام و انعطاف‌پذیر است و قدرت بالایی در تحمل بار‌های سنگین ساختمان دارد. عرشه فولادی در سقف سازه‌های بزرگ مانند ساختمان‌های تجاری، صنعتی و تفریحی استفاده می‌شود. در سقف‌های عرشه فولادی عناصر اصلی سازه از قبیل بال‌ها و ستون‌ها فولاد بوده و در سایر قسمت‌ها ممکن است از مواد گالوانیزه استفاده کنند. این سقف چون با استفاده از گل میخ جوش می‌یابد از استحکام بالایی برخوردار است. عرشه فولادی وزن سبکی دارد و بار سنگینی را روی سازه ایجاد نمی‌کند به این علت مقاومت ساختمان را افزایش می‌دهد.

گل میخ سقف عرشه فولادی چیست و چه کاربردی دارد

قیمت استاد بولت

ویژگی‌های سازه‌های گل میخ سقف عرشه فولادی

سازه‌های گل میخ عرشه فولادی ویژگی‌های خاصی دارند از جمله:

  1. طول عمر بالا
  2. سرعت ساخت بالا
  3. مقاومت در برابر زلزله
  4. انعطاف‌پذیری بالا
  5. قابلیت تغییر و بهبود‌بخشی
  6. وزن سبک
بیشتر بخوانید
راهنمای کامل و جامع اندازه گیری ابعاد پیچ و مهره + راهنمای انتخاب آچار مناسب

این ویژگی ها از مهم‌ترین آن‌ها محسوب می‌شوند. در ادامه هر کدام از این موارد را بیشتر توضیح خواهیم داد.

طول عمر بالای عرشه فولادی

گل میخ سقف عرشه فولادی در مقابل خوردگی و عوامل طبیعی مختلف مقاومت بالایی دارد و زودتر دچار سایش نمی‌شود. در نتیجه طول عمر آن افزایش می‌یابد.

سرعت ساخت بالا

عرشه فولادی سازه‌ای آماده است که با استفاده از گل میخ باکیفیت جوش می‌خورد. جوش هر گل میخ در عرض ۲ الی ۴ دقیقه به طول می‌انجامد. سقف‌های بزرگ عرشه فولادی در عرض چند ساعت به‌طور کامل تکمیل می‌شوند. بنابراین اتصال آن‌ها نیز با سرعت بالا و در زمان کوتاه انجام می‌گیرد.

مقاومت در برابر زلزله

گل میخ سقف عرشه فولادی پس از جوش میزان پایداری و مقاومت بالایی در ساختمان ایجاد می‌کند. پایداری سازه‌ها در مقابل زلزله افزایش می‌یابد. همچنین فولاد به‌علت استحکام بالا در برابر زلزله مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد.

انعطاف‌پذیری بالا

سقف عرشه فولادی انعطاف‌پذیری بالایی دارد و به شکل‌های مختلف قابل تغییر است. فولاد فلزی شکل‌پذیر است که در صورت نیاز در سازه‌ها هم می‌توان تغییرات لازم را در آن ایجاد کرد.

قابل بهبود‌بخشی

سقف عرشه فولادی که با گل میخ جوش خورده در آینده قابل بهبود‌بخشی و تغییر است. این ویژگی به صاحبان سازه‌ها شرایطی را فراهم می‌سازد که نیاز‌ها و تغییرات خاصی را در آن‌ها ایجاد کنند.

سبکی وزن

سقف عرشه فولادی از لحاظ وزنی سبک می‌باشد و بار سنگینی را روی دیوار‌های ساختمان ایجاد نمی‌کند. در نتیجه دوام و مقاومت سازه افزایش می‌یابد و زودتر خراب نمی‌شود.

گل میخ در سقف عرشه فولادی چه نقشی دارد؟

گل میخ برای اتصالات ورق فولادی تولید می‌شود و قطعه‌ای از پیش ساخته شده است و به آماده‌سازی نیاز ندارد. سقف عرشه فولادی در ظاهر دارای ورق‌های گالوانیزه است که به شکل ذوزنقه‌ای قابل مشاهده هستند. این ورق‌ها برای اتصال به گل میخ نیاز دارند. در گذشته اتصال عرشه فولادی با ناودانی انجام می‌شد که یک‌طرفه بود. گل میخ نیرو را به‌طور یکسان در همه قسمت‌ها پخش می‌کند و به الکترود نیازی ندارد. این قطعه به‌خوبی با عرشه فولادی جوش می‌خورد و استحکام آن را بالا می‌برد.

مشخصات گل میخ سقف عرشه فولادی

مشخصات گل میخ

گل میخ مشخصات فنی خاصی دارد. این قطعه فلزی در قطر و ارتفاع متنوعی تولید می‌شود. حداکثر قطر گل میخ۲۰ و ارتفاع آن ۴۰ میلی‌متر است. ارتفاع آن به‌علت ذوزنقه‌ای بودن عرشه فولادی در این حد تولید می‌شود. در سازه‌ها قطر گل میخ را بر حسب وزن و ویژگی‌های عرشه فولادی انتخاب می‌کنند.

بیشتر بخوانید
پیچ و مهره در صنایع ماشین‌سازی

انواع گل میخ

گل میخ در انواع ساده، طرح‌دار، آنتیک و چوبی تولید می‌شود که هر کدام ویژگی‌های خاصی دارند. تولید‌کنندگان با توجه به نیاز سازه‌ها برخی از انواع گل میخ را با هدف ایجاد جذابیت ظاهری در سازه‌ها تولید می‌کنند. این نوع گل میخ در قسمت‌های قابل مشاهده ساختمان‌ها به کار می‌رود.

گل میخ ساده

گل میخ ساده بدون طرح خاصی تولید می‌شود و در قسمت‌های پنهان سازه‌ها به ‌کار می‌رود. چون هدف از استفاده چنین برشگیری تنها افزایش استحکام ساختمان است نه برای بالا ‌بردن زیبایی آن. گل میخ ساده طرح خلوتی دارد و از ایمنی بالایی برخوردار می‌باشد.

گل میخ طرح‌دار

گل میخ طرح‌دار در انواع اشکال هندسی مانند دایره، مربع و لوزی تولید می‌شود که این شکل‌ها در قسمت گل آن به‌کار می‌روند. در روی گل میخ از طرح‌های گل، ستاره و … استفاده می‌شود که در زیبایی آن مؤثر هستند. در مدل‌های جدید گل میخ از طرح‌های جذاب و نگین‌دار استفاده می‌کنند. این نوع گل میخ‌ها در قسمت‌های جلوی چشم سازه‌ها به‌کارمی‌روند و زیبایی بصری خاصی در آن‌ها ایجاد می‌کنند.

گل میخ آنتیک

گل میخ آنتیک به انواع گل میخ‌های دارای طرح سنتی گفته می‌شود که در برخی سازه‌ها کاربرد زیادی دارند. این قطعه‌ها در ساخت جعبه و صندوقچه‌‌های تزیینی به‌کارمی‌روند.

گل میخ طرح چوبی

در روی برخی از محصولات چوبی از طرح‌های جذاب و برجسته استفاده می‌شود که آن‌ها را بسیار جذاب می‌سازند. گل میخ طرح چوبی در فلزات با طرح فلز و چوب همراه است. این نوع گل میخ را می‌توان با رنگ‌های دلخواه رنگ‌آمیزی کرد.

تولید گل میخ

گل میخ به دو روش فورج گرم و سرد تولید می‌شود که در روش فورج سرد محصول باکیفیت‌تری به‌ دست می‌آید. همچنین در این روش از مواد اولیه مرغوب استفاده می‌کنند. در روش تولید  فورج گرم استحکام نهایی گل میخ کاهش می‌یابد.

روش تولید فورج گرم گل میخ

برای تولید گل میخ با روش فورج گرم میلگرد‌های ذوبی با کیفیت پایین را با روش سنتی و ریختن آن‌ها در قالب خاصی با یکدیگر ترکیب می‌کنند. در این روش به ‌علت استفاده از فرایند ذوب گل میخ‌های مقاومی تولید می‌شود اما با استاندارد‌ها مطابقت ندارند. در واقع گل میخ حاصل فورج گرم ‌ناپداری کمتری دارد و کیفیت آن پایین است. قدرت جوش‌پذیری این نوع گل میخ ضعیف بوده و از لحاظ خواص مکانیکی و ویژگی‌های مختلف نیز نقص زیادی دارد.

تولید گل میخ با فورج سرد

گل میخ که از روش فورج سرد حاصل می‌شود بدون ترک بوده و از کیفیت بالایی برخوردار است. در این روش از تکنولوژی‌های پیشرفته و مواد اولیه مرغوب جهت تولید گل میخ بهره می‌برند. گل میخ ساخته‌شده در این روش حالت یکدست و یکنواختی دارد و همچنین از مقاومت فشاری و استحکام کششی بالایی برخوردار است. این گل میخ از فولاد کم‌کربن تولید می‌شود.

بیشتر بخوانید
تاثیر حرارت بر عملکرد پیچ و مهره ها

گل میخ سقف عرشه فولادی چه مزایایی دارد

مزایای جوش گل میخ در سقف فولادی

جوش گل میخ از مزایای بالایی برخوردار است و بسیار با دقت و سرعت بالا انجام می‌گیرد. اتصال ایجاد شده با آن بسیار قوی و بادوام می‌باشد. در محل جوش و اطراف آن سوراخ و یا ترک خاصی ایجاد نمی‌شود و محصول تمیزی دست می‌دهد. خوردگی محل اتصال با گل میخ بسیار کاهش یافته و طول عمر آن افزایش می‌یابد. جوش‌های حاصل ضد‌نشتی هستند و نمی‌توان آن‌ها را دستکاری کرد. محل اتصال گل میخ ایمن‌تر است چون در محل جوش یک حلقه سرامیکی قرار می‌دهند تا از پاشش مواد جوش جلوگیری کنند.

جوش گل میخ با دستگاه استادولدینگ

جوش گل میخ معمولاً با دستگاه استادولدینگ انجام می‌شود چون جوش حاصل از آن بسیار باکیفیت می‌باشد. جوش این قطعه توسط دستگاه به دو شیوه CD و DA انجام می‌گیرد که کمی با هم متفاوت اند. در روش CD خازن دستگاه با ولتاژ تعیین شده و متناسب با قطر جوش شارژ می‌شود. سپس انتهای گل میخ را به ورق فولادی اتصال می‌دهند. انرژی دستگاه پس از جوشکاری به ‌صورت یک پالس روی انتهای گل میخ تخلیه‌شده و آن را ذوب می‌کند.

در ادامه در اثر فشار ایجاد شده و با استفاده از قوس الکتریکی دو قطعه به یکدیگر اتصال می‌یابند. در روش DA پس از قرار‌گرفتن گل میخ روی ورق، قوس اولیه به‌وجود می‌آید و سپس قوس اصلی انتهای گل میخ را ذوب می‌کند. در ادامه با ایجاد فشار مانند روش قبلی گل میخ را به صفحه فولادی متصل می‌سازند.

کلام پایانی

در پایان آشنایی با انواع گل میخ‌های مختلف و ویژگی‌های فنی هر یک از آنها، به طراحان و مجریان پروژه‌های ساختمانی کمک خواهد کرد تا بتوانند گل میخ سقف مناسب را برای هر پروژه انتخاب کنند.

اهمیت گل میخ سقف در سازه‌های عرشه فولادی انکارناپذیر است. ارتقای دانش و آگاهی در این زمینه می‌تواند به پیشرفت صنعت ساخت و ساز کمک شایانی نماید. امیدواریم که این مقاله از سایت پولادان سازه بتواند گامی مؤثر در جهت افزایش شناخت متخصصان از این جزء سازه‌ای کلیدی باشد. جهت خرید انواع پیچ و مهره مانند پیچ hv میتوانید به دسته بندی مربوط از طریق لینک مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *