مقالات

پیچ چپ گرد چیست؟

پیچ چپ گرد چیست

پبچ چپ گرد یکی از انواع پیچ است که کاربرد های فراوانی در صنایع خاص دارد. در این مقاله به معرفی این قطعه و علت استفاده از آن در صنایع و مشاغل گوناگون میپردازیم و همچنین درباره چگونگی تشخیص پیچ چپ گرد نیز صحبت میکنیم. پس تا آخر این مقاله با پولادان سازه همراه باشید.

معرفی پیچ چپ گرد

انواع متنوعی از پیچ‌ها در صنایع مختلف به کار می‌روند که یک نوع آن پیچ چپ گرد است. پیچ چپ گرد از نظر شکل ظاهری تفاوت زیادی با پیچ چپ راست ندارد اما باز کردن آن برعکس عقربه‌های ساعت انجام می‌گیرد. انواع متنوعی از پیچ چپ گرد موجود است که هر کدام دارای ابعاد و اندازه‌های مختلفی هستند. از این نوع پیچ‌ها به منظور جلوگیری از آسیب‌های زیاد از تجهیزات مختلف استفاده می‌شود؛ بنابراین در زمان باز کردن پیچ‌ها ابتدا باید به نوع پیچ توجه داشته باشید تا با اشتباه چرخاندن آن به پیچ آسیب نزنید.

برای بازکردن پیچ‌ها ابتدا باید کمی پیچ را به سمت راست بچرخانید در صورتی که پیچ باز شد این نشان‌دهنده راست گرد بودن پیچ است. اما اگر با چرخاندن پیچ باز نشد آن را در جهت خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید. در صورت باز شدن پیچ در این حالت این نشان می‌دهد که پیچ چپ گرد است. اما به این نکته دقت داشته باشید که پیچ را به آرامی بچرخانید تا آسیبی به قطعات و تجهیزات وارد نشود.

دلایل استفاده از پیچ چپ گرد

از پیچ‌های چپ گرد در صنایع به این دلیل استفاده می‌شود که در صورت استفاده از پیچ راست گرد آسیب‌های زیادی به تجهیزات وارد می‌شود. بنابراین به جای استفاده از پیچ راست گرد از پیچ چپ گرد استفاده می‌شود تا بدین شکل هیچگونه خرابی در تجهیزات ایجاد نشود و از همه مهمتر اینکه به افراد نیز آسیبی وارد نشود.

در صورت استفاده از پیچ‌های راست گرد امکان شل شدن و باز شدن پیچ وجود دارد و این امر خطرات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت. بنابراین یکی از دلایل استفاده از پیچ چپ گرد این است که با سرعت بالایی به سمت چپ در حرکت هستند و در صورت استفاده از آن نیز برعکس پیچ‌های راست گرد امکان باز شدن یا شل شدن پیچ وجود ندارد.

بیشتر بخوانید
روش بازکردن پیچ آلن

در صنایع برای متصل کردن تجهیزات از پیچ چپ گرد استفاده می‌شود بله با حرکات گردشی به سمت چپ، پیچ به خوبی سفت و محکم می‌شود.

انواع پیچ چپ گرد

انواع مختلفی از پیچ چپ گرد در بازار موجود است. تنوع بالای این مدل از پیچ‌ها با در نظر گرفتن ابعاد، ضخامت و ارتفاع آن انجام می‌شود. البته در صنایع مختلف نیاز به استفاده از انواع مختلفی از پیچ چپ گرد است. در کشورمان این مدل از پیچ‌ها توسط مجموعه‌های مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شود.

البته هر چقدر پیچ‌ها با مواد اولیه مرغوب و با کیفیت تولید شده باشد به راحتی دچار آسیب نمی‌بیند. همان طور که بیان کردیم انواع متنوعی از پیچ‌های چپ گرد در بازار موجود است که هر کدام با قیمت‌های مختلفی به فروش می‌رسند. بنابراین در زمان خرید پیچ چپ گرد باید به دنبال فروشگاهی باشید که کیفیت محصولات خود را تضمین می‌کنند و بهترین محصولات را برای مشتریان خود ارائه می‌دهند.

نحوه کار پیچ چپ گرد

کاربردهای پیچ چپ گرد

پیچ‌های چپ گرد یا پیچ‌های مخالف در صنایع گوناگون به کار می‌روند. در ادامه برخی از کاربردهای این مدل از پیچ‌ها را بیان می‌کنیم.

صنعت هوا فضا

تجهیزات و قطعات فضایی بسیار حساس هستند به همین دلیل باید در اتصال این تجهیزات از پیچ‌های چپ گرد استفاده شود. استفاده از این مدل از پیچ‌ها در این تجهیزات مانع از گره خوردن و خرابی‌های غیر منظم می‌شود.

اتصالات خاص

پیچ‌های چپ گرد برای برخی از اتصالات خاص به کار می‌روند. به طور مثال در اتصالاتی که با چرخش یا اهرم در جهت عقربه‌های ساعت فعالیت می‌کنند استفاده از این پیچ‌ها عملکرد خوبی را ارائه می‌دهد. در برخی از اتصالات که نمی‌توان از پیچ‌های معمولی استفاده کرد بهتر است از پیچ‌های چپ گرد استفاده شود.

البته در برخی از موارد که نیاز به برقراری ایمنی بیشتری است بهترین کار استفاده از پیچ چپ گرد است. در صنایع افراد با ابزارها و ماشین آلات مختلف سروکار دارند؛ بنابراین برای جلوگیری از باز شدن یا گره خوردن قطعات در یکدیگر بهترین کار استفاده از پیچ چپ گرد است.

بیشتر بخوانید
گرید پیچ و مهره چیست؟

به طور مثال برای بستن اره نیز از پیچ چپ گرد استفاده می‌شود. استفاده از این پیچ در اره مانع از شل شدن اتصالات آن می‌شود. البته این پیچ ر تجهیزات دیگری نیز همچون پنکه، سبزی خرد کن و سنگ فرز نیز به کار می‌رود. در تجهیزاتی که در آنها از تیغ استفاده می‌شود از پیچ چپ گرد برای سفت کردن تیغه‌ها استفاده می‌شود.

کاربردهای پیچ چپ گرد در دستگاه‌های مختلف

در ابزارها و دستگاه‌های مختلف به دلایل گوناگونی از پیچ‌های چپ گرد استفاده می‌شود. در زیر به برخی از کاربردهای پیچ‌های چپ گرد اشاره می‌کنیم.

دستگاه‌های حرارتی و تبرید

از پیچ‌های چپ گرد برای اتصالات خاص و قطعات مختلف در دستگاه‌های حرارتی و تبرید استفاده می‌شود. اتصالات به کار رفته در این دستگاه‌ها به منظور جلوگیری از باز شدن ناخواسته و گره خوردن انتخاب می‌شود.

دستگاه‌های برش و فرز

از پیچ‌های چپ گرد نیز برای اتصال اجزا و قطعات در دستگاه‌های برش و فرز استفاده می‌شود. از این مدل پیچ‌ها برای متصل کردن قطعات که احتمال آن می‌رود در اثر فشارهای غیر متعارف و ارتعاشات باز شود به کار می‌روند.

ابزارهای دستی

پیچ‌های چپ گرد نیز در ابزارهای دستی مانند کلیدها، گردن بندها، دستگاه‌های برش و … استفاده می‌شود. به طور معمول این ابزارها با بکارگیری پیچ‌های چپ گرد در آنها تحت انتقالات و فشارهای مختلف عمل می‌کنند.

تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی

برای افزایش ایمنی در تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی به منظور جلوگیری از گره خوردن و باز شدن ناخواسته از پیچ‌های چپ گرد استفاده می‌شود.

صنعت خودروسازی

در برخی از قطعات و اتصالات در صنعت خودروسازی در مواردی که نیاز به ایمنی زیادی در برابر ارتعاشات و شوک‌ها بهترین کار استفاده از پیچ‌های چپ گرد است.

ابزارهای کشاورزی و ساختمانی

پیچ‌های چپ گرد برای اتصالات خاص و قابل تنظیم در برخی از ابزارهای ساختمانی و کشاورزی به کار می‌رود.

پیچ چپ گرد چه کاربردی دارد

عوامل مؤثر بر قیمت پیچ چپ گرد

همان طور که بیان کردیم انواع متنوعی از پیچ‌های چپ گرد در بازار موجود است که هر کدام از آن‌ها از نظر شکل ظاهری، ابعاد و ضخامت با یکدیگر متفاوت هستند. بنابراین قیمت مشخصی نمی‌توان برای پیچ چپ گرد تعیین کرد. عوامل زیادی از جمله جنس، ابعاد، برند، کیفیت و محل خرید به صورت آنلاین و حضوری قیمت پیچ را دستخوش تغییر می‌دهند. هر کدام از پیچ‌ها ابعاد مختلفی دارند به همین دلیل ابعاد و اندازه پیچ تأثیر زیادی بر قیمت آن دارد. البته برخی از پیچ‌ها برای مقاومت در برابر زنگ زدگی در شرایط محیطی دارای پوشش‌های سطحی هستند به همین دلیل قیمت این مدل از پیچ‌ها نیز ممکن است نسبت به بقیه مدل‌ها بیشتر باشد.

بیشتر بخوانید
0 تا 100 روش ساخت کانکس پیچ و مهره ای

با این حال بسته به جنس، ابعاد، تولید کننده و پوشش سطحی ممکن است قیمت پیچ‌های چپ گرد متغیر باشد. برای انتخاب و خرید مطمئن از کیفیت پیچ چپ گرد بهترین کار خرید از برندهای معروف و فروشگاه‌های معتبر است.

نحوه تشخیص پیچ چپ گرد و راست گرد

قبل از بستن یک پیچ در محل اتصال بهتر است از نحوه بستن آن اطلاع داشته باشید. نحوه بستن پیچ چپ گرد و راست گرد با یکدگیر متفاوت است به همین دلیل باید نحوه بستن هر کدام را بدانید تا در صورت چرخاندن نادرست آسیبی به تجهیزات و قطعات وارد نشود.

تشخیص راست یا چپ گرد بودن پیچ با بکارگیری چند روش انجام می‌شود که شامل موارد زیر است:

در روش اول بهترین کار علامت زدن بر روی هر کدام از پیچ‌ها است. البته زدن علامت بر روی پیچ‌ها به دو روش انجام می‌گیرد. اولین روش به صورت علامت فلش است که جهت چرخاندن پیچ را می‌توان از طریق فلش مشخص کرد. اگر سر فلش در جهت خلاف عقربه‌های ساعت بود این به معنی چپ گرد بودن پیچ است در حالی که اگر سر فلش در جهت چرخش عقربه ساعت باشد این به معنی راست گرد بودن پیچ است.

استفاده از یک مهره نیز راه دیگری برای تشخیص چپ گرد یا راست گرد بودن پیچ است. قبل از بستن یک پیچ بهتر است ابتدا یک مهره بر روی آن بچرخانید. در صورتی که مهره بر روی پیچ در جهت راست محکم شد این نشان دهنده راست گرد بودن پیچ است و در صورتی که عکس این قضیه را مشاهده کنید معلوم می‌شود که پیچ مورد نظر چپ گرد است.

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی و توضیح پیچ چپ گرد پرداختیم و کاربرد های آن را مورد بررسی قرار دادیم. بهتر است برای استفاده ی به جا از این قطعه، کاربرد آن را بدانید تا ایمنی بیشتری در محیط کار داشته باشید. همچنین برای تشخیص آن از دیگر انواع پیچ میتوانید از این مقاله کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *