مقالات

بازرسی پیچ و مهره

بازرسی پیچ و مهره

از آنجایی که پیچ و مهره برای اتصال سازه‌های مختلف استفاده می‌شود، پس باید کیفیت بالایی داشته باشد تا سازه دچار آسیب نشده و خسارت‌های زیادی اعمال نشود. پیچ و مهره با تنوع بالای خود در شرکت‌های گوناگونی تولید می‌شود. پس از تولید این محصولات باید آنها را مورد بازرسی قرار داد تا هیچگونه آسیبی نداشته باشند و با استانداردهای لازم تولید شده و در اختیار مشتری قرار گیرند. این بازرسی‌ها شامل موارد مختلفی می‌شود که بازرس باید با آنها آشنایی داشته باشد و دقت لازم را انجام دهد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه شوید.

منظور از بازرسی کیفیت پیچ و مهره چیست؟

زمانی که پیچ و مهره‌ها تولید می‌شوند باید استانداردهای لازم را داشته باشند تا بتوان از آنها برای اتصالات مختلف استفاده کرد. بازرسی برای کیفیت پیچ مهره‌ها در زمان‌های مختلف انجام می‌شود. در زمان تولید محصول باید این بازرسی انجام شود و بازرسی گواهینامه مواد اولیه نیز اهمیت زیادی در این زمینه دارد. ابعاد پیچ و مهره‌ها نیز در این بازرسی مورد بررسی قرار می‌گیرند و باید در ابعاد استاندارد و به درستی تولید شده باشد. پس از تولید محصول نیز بازرسی‌ها ادامه دارد تا کیفیت نهایی مشخص شود و هر پیچ و مهره دارای کیفیت مناسبی باشد.

بازدید چشمی پیچ و مهره‌

یکی از انواع بازرسی‌های پیچ و مهره بازدید چشمی پیچ و مهره‌ها است که به عنوان یکی از روش‌های ساده و کارآمد برای بررسی سلامت انواع پیچ و مهره استفاده می‌شود. برای این بازدید باید افراد متخصص قسمت‌های گوناگون پیچ و مهره را مورد بررسی قرار داده و به صورت چشمی آنها را مشاهده کنند. بازدید چشمی شامل موارد زیر می‌شود:

بیشتر بخوانید
تفاوت آچار آلن و ستاره‌ای | کاربردها، مزایا و مقایسه

بررسی شکاف

در بازرسی چشمی پیچ و مهره‌ها باید شکاف‌های پیچ‌ها با دقت بسیار زیاد بررسی شوند. برای تولید پیچ و مهره از پرس گرم و پرس برشی برای ایجاد شکاف استفاده می‌شود. گاهی اوقات شکاف‌ها در اطراف پیچ و یا نزدیکی آن مشاهده می‌شوند که ایراد داشته و باید این محصول از خط تولید خارج شود.

بررسی ترک

در هنگام تولید پیچ و مهره با افزایش و کاهش دما ممکن است خطوطی روی پیچ و مهره ایجاد شود که این ترک‌ها ایراد داشته و باید پیچ و مهره از خط تولید خارج شوند.

بررسی حفره

در صورتی که عملیات تزریق در تولید پیچ و مهره به درستی انجام نشود حفره‌های روی سطح محصول ایجاد می‌شود که این حفره‌ها مشکل ساز هستند.

بازرسی گواهینامه مواد اولیه

در بازرسی پیچ و مهره باید به مواد اولیه توجه بسیار زیادی داشت. بازرسی گواهینامه مواد اولیه شامل موارد مختلفی می‌شود که از آنها می‌توان به شماره سریال محصول، شماره ریختگی، مواد اولیه، گواهینامه، نام و محل سازنده اشاره کرد. خواص مکانیکی محصول نتیجه عملیات حرارتی و ترکیب شیمیایی که برای تولید یک محصول استفاده می‌شود نیز جزو بازرسی گواهینامه مواد اولیه هستند. بازرسی که این کار را بر عهده می‌گیرد اطلاعات کامل و دقیقی را از انواع پیچ و مهره داشته و با توجه به استانداردهای لازم تمامی این موارد را مورد بررسی قرار می‌دهد.

مسئول کنترل کیفیت پیچ و مهره چه وظایفی دارد؟

این فرد وظایف مختلفی را بر عهده داشته و باید کیفیت محصولات نهایی را به خوبی کنترل کند. او باید دستگاه‌های تولیدی را با دقت مورد بررسی قرار داده و مشکلات آنها را هم رفع کند. دقت دستگاه اهمیت بسیار زیادی در تولید انواع پیچ و مهره داشته و باید به عنوان مهمترین نکته در نظر گرفته شود. فردی که کنترل کیفیت پیچ و مهره را بر عهده می‌گیرد باید بهترین روش‌های تولید با استانداردهای برتر دنیا را پیدا کند تا بتوانیم تولید را با کیفیت بیشتری انجام دهیم‌.

بیشتر بخوانید
بال اسکرو چیست و عملکرد آن چگونه است؟

اصلی‌ترین موارد بازرسی پیچ و مهره‌ها

نکاتی که در زمان بازرسی پیچ و مهره‌ها باید رعایت شود اهمیت زیادی دارند. یک محل مناسب باید برای نگهداری محصولات انتخاب شود. نگهداری گواهینامه کارخانه سازنده پیچ و مهره و کنترل آن نیز باید در هنگام بازرسی پیچ و مهره مورد توجه قرار گیرد. یک کارخانه تولید کننده پیچ و مهره باید ابزار کالیبراسیون معتبری داشته باشد و با دستورالعمل‌های مناسب این محصولات را تولید کند. زمانی که بازرسی پیچ و مهره انجام می‌شود باید اطلاعات لازم به افراد اجرایی داده شود تا با روش‌های صحیح نصب پیچ و مهره‌ها آشنا شوند. می‌توان از دستورالعمل‌های مختلف برای این کار استفاده کرد.

دلایل انجام بازرسی پیچ و مهره

شاید برای شما این سوال پیش آید که بازرسی پیچ و مهره به چه دلایلی انجام می‌شود؟ اگرچه همه نکات در هنگام تولید پیچ و مهره رعایت شود اما باز هم ممکن است پس از تولید این محصولات اشتباهاتی رخ داده باشد که باعث عدم کیفیت آنها شود. در هنگام بازرسی پیچ و مهره تمامی پیچ و مهره‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند. بازرسی می‌تواند به صورت چشمی یا با استفاده از دستگاه‌های مختلف انجام شود. یکی از دلایل انجام بازرسی چشمی پیچ و مهره هزینه کم آن برای بازرسی است که می‌‌توان آن را با سرعت بسیار بالا نیز انجام داد. این بازرسی به شما کمک می‌کند تا بسیاری از آسیب‌های یک پیچ و مهره را تشخیص داده یا برای برطرف کردن مشکلات آن یک راه حل را پیشنهاد کرد. کارخانجات تولید کننده‌ای که تجربه و سابقه بالایی در تولید پیچ و مهره دارند باز هم مرحله بازرسی پیچ و مهره را مد نظر خود قرار می‌دهند. این کار باعث تولید محصولات بهتر و اعتماد مشتریان به محصولات یک شرکت خواهد شد.

بیشتر بخوانید
گرید پیچ و مهره چیست ؟

سخن پایانی

همانطور که در این مطلب توضیح دادیم پیچ و مهره‌هایی که توسط یک شرکت تولید می‌شوند باید پیش و پس از مرحله تولید مورد بررسی قرار گیرند. پیش از تولید باید بررسی‌هایی در زمینه انواع مواد اولیه برای تولید محصول و استانداردهای لازم برای تولید آن مورد بررسی قرار گیرند. پس از تولید نیز می‌توان برای بررسی شکاف، رزوه، ترک و مشکلاتی که در ظاهر پیچ‌ها به وجود می‌آید از بازرسی‌های مختلف استفاده کرد. یکی از بررسی‌های بسیار رایج که در بسیاری از شرکت‌ها انجام می‌شود بازرسی چشمی پیچ و مهره است. این بازرسی با سرعت بسیار بالا و هزینه کمی انجام می‌شود که به راحتی می‌توان پیچ و مهره‌های نامرغوب را از خط تولید خارج کرد. برای دریافت خدمات و اطلاعات بیشتر در این زمینه از طریق همین سایت با پولادان سازه ارتباط داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *