مقالات

رول بولت چیست؟ راهنمای جامع انتخاب و خرید رول بولت

رول بولت چیست؟

مصالح مختلف برای اتصال خود به بتن، آجر و سنگ نیاز به ابزارهای مخصوصی دارند. یکی از محصولات فولادی که این روزها برای اتصال استفاده می‌شود رول بولت نام دارد که با انواع مختلفی در بازار به فروش می‌رسد. رول بولت یا همان انکر مکانیکی کاربرد بسیار زیادی در صنایع ساختمانی دارد و می‌تواند ضریب امنیت و استحکام اتصالات را در یک سازه افزایش دهد. یک رول بولت از واشر، مهره، استوانه و پیچ سر مخروطی تشکیل می‌شود که در مکانیسم اتصال قطعات مختلف اهمیت بسیار زیادی دارد. برای استفاده از رول‌بولت باید از انواع مختلف آن با توجه به نیازی که دارید استفاده کنید. با استفاده از این قطعه می‌توانید اتصال یک وسیله فلزی را به قسمت‌های گوناگونی از ساختمان مثل دیوار و سقف به راحتی انجام دهید.

مکانیسم عملکرد رول بولت

یک رول بولت از اجزای مختلفی تشکیل می‌شود. به طور کلی قسمت‌های گوناگونی این قطعه شامل یک عدد پیچ با سر مخروطی، یک بدنه فولادی، مهره، واشر فنری و واشر تخت می‌شود. این قطعه که بیشتر از جنس فولاد تولید می‌شور بر اساس نیاز به صورت گرم یا سرد گالوانیزه شده است. مکانیزم عملکرد رول بولت‌ها با توجه به افزایش حجم انجام صورت می‌گیرد. در مکانیسم عملکرد این قطعه ابتدا مهره باید به صورت دستی متصل شود سپس بر اساس یک کشش ایجاد شده لوله استوانه‌ای رول بولت باز شود. بین بدنه رول بولت و مصالحی که رول بولت درون آنها قرار می‌گیرد یک اصطکاک قوی ایجاد می‌شود که این باعث اتصال قدرتمند آنها خواهد شد. در انتهای رول بولت انبساط ایجاد می‌شود که این قطعه با تکیه‌گاه خود درگیر شده و نیروی اصطکاک باعث می‌شود از در رفتن یا افتادن رولبولت جلوگیری شود.

مزایای استفاده از رول بولت

استفاده از این قطعه مزایای بسیار زیادی دارد که از آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رول بولت‌ها به دلیل جنس فولادی و مقاومت بالایی که دارند می‌توانند باعث اطمینان بالای اتصال یک سازه شوند. در شرایطی که از یک رول بالت با کیفیت استفاده کنید می‌توانید مطمئن شوید که سازه نصب شده به هیچ عنوان لقنمی‌شود.
 • نصب رول بولت نیاز به تخصص خاصی ندارد و به راحتی خودتان هم می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن این کار را انجام دهید.
 • رول بولت‌‌ها در برابر عوامل شیمیایی مقاومت بسیار بالایی دارند. از آنجایی که این محصول از جنس فولاد تولید می‌شود می‌تواند در برابر عوامل شیمیایی مقاوم بوده و دچار خوردگی نشود.
 • این قطعه به صورت طراحی می‌شود که به مصالح آسیبی وارد نمی‌کند و سبب ترک خوردن یا سوراخ شدن آنها نخواهد شد.
بیشتر بخوانید
پیچ و مهره لید اسکرو

کاربرد رول بولت

با توجه به مزایای زیاد رول بولت می‌توان از آن در صنایع مختلف استفاده کرد. از کاربردهای این قطعه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از رول بولت‌ها می‌توان برای صنایع ساختمان سازی مانند سقف کاذب، لوازم بهداشتی ساختمان، نمای فلزی آن، نگهدارنده لوله، نگهدارنده تاسیسات و کانال تهویه هوا استفاده کرد.
 • رول بولت‌ها در صنایع سنگین مانند ریل گذاری خطوط راه آهن نیز گزینه مناسبی هستند.
 • در دکل‌های مخابراتی و جرثقیل‌های سقفی نیز از این محصول استفاده می‌شود.
 • از رول بولت برای ساخت و نصب ماشین آلات نیز استفاده می‌کنند.
 • در صنایع حمل و نقل مانند نصب علائم رانندگی هم استفاده از رول بولت توصیه می‌شود.
 • برای اتصال مخازن نفتی به زمین از انواع رول بولت استفاده می‌کنند.
 • رول بولت‌ها در تاسیسات برقی برای وصل کردن کلمپ‌ها به دکل نیز گزینه مناسبی هستند.

انواع مختلف رول بولت

رول بولت‌ها به دلیل شکل‌های خاص و کاربردهای متنوعی که دارند به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. هر یک از آنها را می‌توان برای مواقعی که نیاز به تحمل وزن متفاوتی وجود دارد استفاده کرد. اندازه رول بولت‌‌ها با یکدیگر متفاوت است و به همین دلیل در پروژه‌های گوناگون از آنها استفاده می‌شود. از انواع رول بولت‌‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

رول بولت سقفی

رول بولت سقفی به عنوان پرکاربردترین نوع رول بولت شناخته می‌شود. این رول بولت با نام رول بولت لوستری نیز در بازار به فروش می‌رسد که برای نصب لوستر از آن استفاده می‌کنند. از رولبولت سقفی برای نصب پنکه‌های سقفی، تاب،گلدان‌های آویز و… استفاده می‌شود.  تحمل بار این نوع رولبولت نسبت به انواع دیگر کمتر است و می‌تواند تا ۱۵ کیلوگرم وزن را تحمل کند. رول بولت‌های سقفی با مکانیسم چسبندگی نیز به سقف متصل می‌شوند.

رول بولت سقفی پروانه‌ای

این نوع رول بولت زمان باز شدن به شکل یک پروانه در می‌آید و برای پایه‌هایی که مقاومت کمی دارند استفاده می‌شود. کاربرد این نوع برای گچ، سقف کاذب، کناف، تخته‌های فیبر و… است. توزیع بار در این نوع رول بولت باعث فشار کمتر به مصالح پایه می‌شود.

رول بولت سقفی هالوکور

برای اتصال سقف‌ها و سازه‌های بتنی باید از رول بولت‌های سقفی هالوکور استفاده کرد. از آنجایی که کار با سازه‌های بتنی حساسیت بسیار زیادی دارد و ممکن است ترک روی آنها ایجاد شود باید از یک نوع مخصوص رول بولت استفاده شود. رول بولت‌‌های هالوکور به منظور عدم تخریب سازه‌های بتنی تولید می‌شوند و هیچ آسیبی به آنها وارد نخواهند کرد.

رول بولت سقفی ضربه ای

یکی دیگر از انواع رولولت‌ها نوع سقفی ضربه‌ای است. برای اتصال تاسیسات ساختمانی که وزن سبکی دارند می‌توان از این قطعه استفاده کرد. پیچ این نوع از داخل دارای رزوه است و اتصال را به راحتی انجام می‌دهد.

رول بولت دیواری

برای سوراخ کردن دیوار و عدم استفاده از پیچ و رول پلاک می‌توان از این محصول استفاده کرد. جنس آن از فلز یا آهن است و سر مخروطی شکلی دارد.

بیشتر بخوانید
با تمام تفاوت های واشرهای تخت و فنری آشنا شوید

رول بولتHAS

این محصول که یکی از تولیدات شرکت هیلتی است، به عنوان معتبرترین برند تولید کننده رول بولت دنیا شناخته می‌شود. کاربرد فراوان آن در صنعت و نحوه عملکرد مناسبی که دارد باعث شده این محصول از بازار فروش بالایی برخوردار باشد. نحوه عملکرد آن به این صورت است که ابتدا باید آن را وارد سوراخ از پیش ایجاد شده کرد و مهر با استفاده از رزوه‌ای که روی آن وجود دارد بسته می‌شود. پس از بسته شدن مهره، پروانه درون سوراخ باز می‌شود و یک اتصال قوی ایجاد خواهد شد.

 این رول بولت‌ها در عمق‌های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند و تا ۴۰ درصد می‌توانند بار بیشتری را تحمل کنند. برای نصب بهتر و رگلاژ رول بولت در محدوده بیشتر می‌توان از این نوع استفاده کرد. برای تولید این محصول از فولاد با گرید ۵.۸ استفاده می‌شود که با تست‌های متعدد کششی و برشی کنترل شده و سپس وارد بازار می‌شوند.

رول بولتHSL

این نوع رول بولت نیز توسط شرکت هیلتی با کیفیت بسیار بالا تولید می‌شود. برای اتصال بارهای متوسط یا کاربری‌های دینامیکی می‌توان از این محصول استفاده کرد. برای استفاده از این محصول باید ابتدا سازه فلزی روی حفره ایجاد شده در داخل مصالح قرار گیرد و پس از آن رول بولت نصب شود. بیشترین کاربرد این محصول در بتن‌های بدون ترک و سنگ‌های ساختمانی است؛ زیرا فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند. سر این نوع به صورت یک شش ضلعی است و آن را با نام رول سر شش گوش نیز می‌شناسند. این محصول انواع مختلفی دارد که از آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • HSL-3B
 • HSL-GR
 • HSL-3-3K
 • HSL-3-G
 • HSL-3

رول بولت غلاف معمولی

غلاف این نوع رول بولت به شکل معمول استوانه و با اندازه استاندارد است. مکانیسم عملکرد این به صورت مکانیکی و انبساطی بوده و وزن‌های مختلفی را تحمل می‌کند.

رول بولت توخالی

رول بولت‌های توخالی با یک استوانه توخالی تولید می‌شوند و پیچ داخل آنها رزوه می‌شود. برای نگهداری اجسام سبک می‌توان از این محصول استفاده کرد؛ زیرا عمق سوراخ‌کاری آنها کم است و برای ضخامت‌های کم مصالح گزینه مناسبی است.

رول بولت پروانه ای یا اسپرینگ

تفاوت اساسی رول بولت‌های پروانه‌ای با معمولی در نوع باز شدن آنها پس از کاشت است. پس از کاشتن این نوع به شکل پروانه در می‌آیند و وزن‌های مختلفی را با توجه به انواعی که دارند تحمل می‌کنند. این نمونه برای مکان‌هایی که قرار است سازه‌های سبک اجسام سنگین را نگه دارند نیز مناسب هستند. بیشترین کاربرد این محصول زمانی است که برای اتصال لوستر از سقف کاذب استفاده می‌شود. از انواع مهم این محصول می‌توان به نوع پروانه‌ای معمولی، پروانه‌ای با پیچ سر گرد و پروانه‌ای با پیچ قلاب‌دار اشاره کرد.

رول بولتHSC

برای مکان‌هایی که فضای کار محدودی وجود دارد یا در لبه‌ها قرار است یک اتصال ایجاد شود می‌توان از این نوع استفاده کرد. عمق این نمونه متوسط است و با ساختار بسیار مناسبی که دارد برای بلوک‌های بتنی باریک یا حتی بتن‌هایی که ترک خورده‌اند نیز می‌توان از آنها استفاده کرد. برای کار با رول بولت باید دقت زیادی داشت تا با توجه به نیازی که دارید از انواع آن استفاده کنید. رول بولت‌ها به صورتی تولید می‌شوند که به راحتی می‌توانید آن‌ها را به هم متصل کرده و هیچ نوع آسیبی به آنها وارد نشود.

بیشتر بخوانید
مهم‌ترین کاربردهای پیچ استاد بولت

رول بولتHST

همانطور که گفتیم برند هیلتی به عنوان یکی از برندهای مطرح شناخته می‌شود که محصولات متنوعی را تولید می‌کند. این نوع رول بولت نیز توسط این شرکت تولید شده و روکش آن از جنس روی است. برای مکان‌هایی که آب و هوای مرطوبی دارند می‌توان به راحتی از این محصول استفاده کرد. از کاربردهای دیگر آن می‌توان به زمانی که بتن‌های ترک‌دار وجود دارند هم اشاره کرد. این رول بولت با استحکام و تحمل زیادی که دارد می‌تواند بارهای دینامیکی زیادی را تحمل کرده و در سدسازی نیز گزینه مناسبی است.

 از آنجایی که برای ساخت سد باید از رول بولت‌‌های بسیار قوی و مقاوم استفاده شود شرکت هیلتی این محصول را با استفاده از مواد اولیه بسیار مرغوب و کیفیت بسیار بالا تولید می‌کند. این رول بولت‌ها پیش از ورود به بازار با دستگاه‌های مختلف تست شده و هر کدام از آنها که دارای مشکل باشند به هیچ عنوان وارد بازار نمی‌شوند. استانداردهایی که برای تولید انواع رول بولت استفاده می‌شوند اهمیت بسیار زیادی در کیفیت نهایی این محصولات خواهند داشت.

رول بولت HKD

پیش از جایگذاری پلیت یا سازه به راحتی می‌توان از این نوع رول بولت استفاده کرد. برای مکان‌هایی که به ضخامت حداقل ۱۰۰ میلیمتری بتن وجود دارد این نوع رول بولت برای نصب گزینه مناسبی محسوب می‌شود. نحوه عمل‌گذاری آن مستقیم است و در پروژه‌های صنعتی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع رول بولت به رول بولت ضربه‌ای نیز معروف بوده و بیشترین کاربرد آن در تحمل بارهای متوسط مانند کانال‌های تهویه و لوله‌ها است. در هنگام نصب این نوع رول بولت باید دقت شود که بتن بدون ترک باشد.

سخن پایانی

ما در این مطلب انواع رول بولت، مکانیسم عملکرد آنها، مزایا و کاربردهای متنوع آنها را برای شما توضیح دادیم. همانطور که متوجه شدید تنوع بالای این محصولات باعث شده که بتوان برای اتصال سازه‌های مختلف و تحمل بارهای گوناگون از انواع این قطعات استفاده کرد. رول بولت‌ها اهمیت بسیار بالایی دارند و می‌توانند در مواقع مختلف از آسیب‌های بسیار زیاد و خسارات گوناگون جلوگیری کنند. اگر این محصول با برند مطرح و کیفیت بالا خریداری شود این اطمینان را به شما می‌دهد که هیچگونه مشکلی در اتصال سازه‌ها به وجود نخواهند آورد. در هنگام استفاده از رول بولت‌ها باید به نیاز خود توجه داشته باشید. برای دریافت خدمات و اطلاعات بیشتر از طریق همین سایت با ما ارتباط بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *