مقالات

راهنمای کامل و جامع اندازه گیری ابعاد پیچ و مهره + راهنمای انتخاب آچار مناسب

ابعاد پیچ و مهره

برای اتصال دو یا چند قطعه باید از انواع پیچ و مهره استفاده کرد. پیچ و مهره قطعاتی هستند که برای تمامی اتصالات صنایع مختلف باید از آنها استفاده کرد؛ بنابراین باید با استانداردهای لازم تولید شوند. پیچ و مهره‌ها انواع مختلفی دارند که ابعاد هر یک با توجه به سایز آنها مشخص و تعیین شده است. با توجه به استانداردهای مختلفی که برای تولید ابعاد پیچ و مهره استفاده می‌شود می‌توان اتصال دهنده‌های صنعتی را با دو استاندارد بررسی کرد. هرچه یک پیچ و مهره با استانداردهای تعیین شده تولید شود کیفیت بالایی برای اتصال و استفاده در صنایع مختلف دارد و به همین دلیل می‌تواند طول عمر بالایی داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر درباره ابعاد پیچ و مهره و سایز آچارخور پیچ و مهره بر اساس قطر این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

استانداردهای تولید پیچ و مهره

پیچ و مهره‌ها با استانداردهای مختلف و متنوعی تولید می‌شوند؛ مثلا استاندارد مواد و خواص و استاندارد ابعاد و میزان تلورانس در آنها تفاوت دارد. استاندارد تلورانس توسط موسسه ملی استاندارد آمریکا با همکاری انجمن مهندسان مکانیک این کشور صادر شده است. برخی از استانداردها در تولید پیج و مهره در سازمان iso صادر شده که از رایج‌ترین آنها می‌توان به رزوه‌های ایزومتریک پیچ و مهره اشاره کرد. در سال ۱۹۷۴ سازمان بین‌المللی استانداردسازی اولین استاندارد لازم را برای تولید پیچ و مهره تعیین کرد. با توجه به استانداردهای لازم در تولید پیچ و مهره انواع پیچ و مهره با ابعاد مشخص ساخته می‌شوند.

بیشتر بخوانید
رول بولت چیست؟ راهنمای جامع انتخاب و خرید رول بولت

تاثیرابعاد مهره و پیچ برای کاربرد

از آنجایی که پیچ و مهره‌ها کاربردهای متنوع و زیادی دارند ابعاد آنها تاثیر زیادی در این زمینه می‌گذارد. پیچ و مهره‌ها به عنوان اتصال دهنده‌های استاندارد در صنایع مختلف استفاده می‌شوند. در قسمت‌های مختلف باید از انواع پیچ و مهره با ابعاد مشخص استفاده کرد. از انواع اتصالات پیچ و مهره‌ها می‌توان به پیچ‌های درپوش، پیچ و مهره‌های مربعی، پیچ‌های کالسکه، مهره‌ها، پرچ‌ها و گل میخ‌ها اشاره کرد.

 با توجه به اینکه هر کدام از این اتصال دهنده‌ها کاربرد متنوعی دارند باید ابعاد آنها بر اساس استاندارد تولید شده و مورد استفاده قرار گیرند. از کاربردهای پیچ و مهره‌ها با توجه به تنوع ابعاد آنها می‌توان به استفاده از آنها در لوازم خانگی، وسایل نقلیه، تجهیزات ساختمانی، ماشین آلات صنعتی و مبلمان اشاره کرد. با استفاده از انواع پیچ و مهره می‌‌توان در هر شرایطی قطعات را در کنار هم قرار داد و به یکدیگر متصل کرد. ابعاد پیچ و مهره با کاربرد آنها رابطه مستقیمی دارد و برای استفاده از آنها در هر مکان از یک ابعاد خاص استفاده می‌شود. اندازه‌گیری ابعاد پیچ و مهره نیز با توجه به نکات مختلف انجام‌پذیر خواهد شد.

 اندازه گیری ابعاد پیچ و مهره

از آنجایی که پیچ و مهره‌های مختلف با ابعاد و اندازه‌های استانداردی تولید می‌شوند باید آنها را در دسترس عموم قرار داد. با توجه به اینکه شما بخواهید از چه نوع پیچ و مهره‌ای استفاده کنید می‌توانید آنها را به صورت استاندارد خریداری کرده و ابعاد پیچ و مهره را روش مشخصی اندازه‌گیری کنید. پیچ مهره‌ها دارای دو قطر داخلی و خارجی هستند. قطر داخلی پیچ و مهره را باید بدون توجه به رزوه آن و قطر خارجی را با توجه به رزوه آن محاسبه کرد.

بیشتر بخوانید
تفاوت استنلس استیل با استیل معمولی

 برای محاسبه طول پیچ و مهره نیز باید از انتهای سر آن تا انتهای محور، اندازه‌گیری را انجام داد. اگر یک پیچ و مهره بدون سر باشد برای اندازه‌گیری آن باید از بالا تا پایین اندازه‌گیری کرد. مهره‌ها نیز بر اساس دو قطر داخلی و خارجی خود اندازه‌گیری می‌شوند. شما در هنگام خرید خود می‌توانید با توجه به استاندارد تولید پیچ و مهره‌ها و قطر داخلی و خارجی آنها ابعاد مشخص پیچ و مهره را به دست آورید.

سایز آچارخور پیچ و مهره بر اساس قطر

یکی از مهمترین نکاتی که در ساختمان سازی نوین باید به آن توجه داشت ساخت اسکلت‌های فلزی پیچ و مهره‌ای است. در سراسر دنیا برای ساخت یک ساختمان باید یک اسکلت فلزی ایجاد کرد و سپس مراحل بعدی را برای ساختمان سازی طی کرد. سایز آچارخور پیچ و مهره باید بر اساس قطر مشخص شود. در تولید اسکلت‌های فلزی این سایزها اهمیت بسیار زیادی دارند. با توجه به سایزهای زیر می‌توانید قطر مشخص پیچ و مهره را به دست آورید.

(قطر پیچ یا مهره) (سایز آچار)

mm۳   —->آچارگیر mm۵٫۵

mm۳٫۱۷—->آچارگیر mm۶

mm۳٫۵ —->آچارگیر mm۶

mm۳٫۹۷—->آچارگیر mm۷

mm۴—->آچارگیر mm۷

mm۴٫۷۶—->چار mm۹

Mm۵—->آچارگیر mm۹

Mm۶—-> آچارگیرmm۱۰

mm۶٫۳۵—->آچار mm۱۱

Mm۷ —-> آچارگیر mm۱۱

Mm۷٫۹۴—->  آچارگیر mm۱۴

Mm۸—->آچارگیر mm۱۳

Mm۹—-> آچارگیر mm۱۷

53/9mm٫—->  آچارگیر ۱۷mm

۱۰mm —-> آچارگیر ۱۷mm

۱۱mm—-> آچارگیر ۱۹mm

۱۱٫۱۱mm—-> آچارگیر ۱۹mm

۱۲mm—->آچارگیر ۱۹mm

۱۲٫۷mm—->آچارگیر ۲۲mm

۱۴mm—->آچارگیر ۲۲mm

۱۴٫۲۹mm—->آچاگیر ۲۴mm

۱۵٫۸۸mm—->آچارگیر ۲۷mm

۱۶mm—->آچارگیر ۲۴mm

۱۸mm—->آچارگیر ۲۷mm

۱۹٫۵mm—->آچارگیر ۳۲mm

۲۰mm—->آچارگیر ۳۰mm

۲۲mm—-> آچارگیر ۳۲mm

۲۲٫۲۳mm—->آچارگیر ۳۶mm

۲۴mm—->آچارگیر ۳۶mm

۲۵٫۴mm—->آچارگیر ۴۱mm

۲۷mm—->آچارگیر ۴۱mm

۲۸٫۵۸mm—->آچارگیر ۴۶mm

۳۰mm—->آچارگیر ۴۶mm

بیشتر بخوانید
با تمام تفاوت های واشرهای تخت و فنری آشنا شوید

۳۱٫۷۵mm—->آچارگیر ۵۰mm

۳۳mm—->آچارگیر ۵۰mm

۳۴٫۹۳mm—->آچارگیر ۵۵mm

۳۶mm—->آچارگیر ۵۵mm

۳۸٫۱mm—->آچارگیر ۶۰mm

۴۱٫۲mm—->آچارگیر ۶۵mm

۴۴٫۴۵mm—->آچارگیر ۷۰mm

۴۷٫۶۳mm—->آچارگیر ۷۵mm

۵۰٫۸mm—->آچارگیر ۸۰mm

سخن پایانی

همانطور که در این مطلب توضیح دادیم انواع پیچ و مهره با استانداردهای مشخصی تولید می‌شوند و به همین دلیل ابعاد مشخصی هم دارند. سایز پیچ و مهره‌ها تنوع بسیار بالایی با یکدیگر دارند و برای اتصال قطعات گوناگون باید از سایزهای مشخصی استفاده کرد. از آنجایی که ابعاد پیچ و مهره تنوع بالایی  دارند باید در هنگام خرید خود به ابعاد آن توجه داشته باشید. برای اندازه‌گیری ابعاد پیچ و مهره می‌توانید از قطر داخلی و خارجی آنها استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید تا همکاران ما اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند. از آنجایی که پیچ مهره‌ها توسط شرکت‌های مختلفی تولید می‌شود باید برای خرید این محصولات به برند و کیفیت آنها توجه زیادی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *