مقالات

تفاوت آچار آلن و ستاره‌ای | کاربردها، مزایا و مقایسه

آچار آلن

آچار آلن و ستاره‌ای از انواع آچارهایی هستند که برای باز و بسته کردن پیچ‌های مختلف از آنها استفاده می‌شود. از آنجایی که ظاهر این آچارها با یکدیگر تفاوت ناچیزی دارد برخی از افراد این دو آچار را از یکدیگر تشخیص نمی‌دهند. با توجه به اینکه پیچ‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند تنوع آچار نیز بسیار زیاد شده است. در صورتی که بخواهیم دو آچار را با یکدیگر مقایسه کنیم باید با آنها به طور کامل آشنا شویم. ما در این مطلب قصد داریم آچار آلن و ستاره‌ای را به طور کامل برای شما توضیح دهیم تا با تفاوت این دو آشنا شوید. با ما همراه باشید.

آچار آلن چیست؟

آچار آلن یکی از انواع آچارهایی است که به شکل ال ساخته می‌شود. سطح مقطع این آچار به شکل یک شش ضلعی است.  در سال ۱۹۱۰ نام این آچار را از یک شرکت آمریکایی گرفته‌اند. آچارهای آلن در انواع مختلفی تولید می‌شوند و در مقایسه با آچارهای قدیمی برای باز و بسته کردن پیچ‌های جدید مناسب هستند. در برخی از وسایل اتومبیل که از پیچ‌های آلن استفاده می‌شود باید از آچار آلن برای باز و بسته کردن آنها استفاده کرد.

از کاربردهای این پیچ‌ها می‌توان به تعمیر وسایل خانگی و خودرو نیز اشاره کرد. پیچ‌های آلن مانند پیچ hv در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند و به همین دلیل آچارهای آلن نیز سایزهای گوناگونی دارند. تقریبا می‌توان گفت که آچار آلن از جنس کروموانادیوم تولید می‌شود و این آبکاری باعث می‌شود که سطح این آچار دچار زنگ زدگی و آسیب نشود و کیفیت دوام بسیار بالایی برای زمان طولانی داشته باشد.

بیشتر بخوانید
پیچ خودرویی چیست؟

کاربردها و فواید آچار آلن

از آنجایی که در سطح مقطع آچارهای آلن یک شش ضلعی وجود دارد در انواع مختلفی تولید می‌شوند و برای باز و بسته کردن پیچ‌های آلن با سایزهای مختلف مناسب هستند. یکی از مزیت‌های استفاده از آچار آلن عدم لیز خوردن و لغزیدن آچار در حین باز و بسته کردن پیچ است. طول دسته این آچار بزرگ است و به همین دلیل گشتاور در حین باز و بسته کردن پیچ‌ها افزایش پیدا می‌کند. در این شرایط زمان کمی برای باز و بسته کردن پیچ‌های آلن با این آچارها به وجود می‌آید.

پیچ‌هایی که در قسمت‌های عمیق وجود دارند به راحتی با این آچارها باز می‌شود. از انواع آچارهای آلن می‌توان به آچارهای چاقویی، حلقه‌ای، کمربندی و پیچ گوشتی اشاره کرد. در بخشی از قسمت‌های خودرو که از پیچ‌های آلن استفاده می‌شود باید برای باز کردن آنها از این نوع آچار استفاده کرد. پیچ‌های آلن با آچاری غیر از آچار آلن باز نخواهند شد.

آچار ستاره ای چیست؟

آچار ستاره‌ای هم شامل یک سطح مقطع ستاره‌ای شکل است. از این آچار برای باز کردن پیچ‌هایی که سطح ستاره‌ای دارند استفاده می‌شود. پیچ‌های ستاره‌ای بیشتر در قطعات مختلف خودرو و موتورسیکلت‌ها استفاده می‌شوند. در سیستم‌های رایانه‌ای و الکترونیکی نیز از پیچ‌های ستاره‌ای زیادی استفاده می‌شود که برای باز و بسته کردن آنها باید از آچار ستاره‌ای کمک گرفت. استفاده از آچار ستاره‌ای کار آسانی است و برای اتصالات بسیار محکم می‌توان از آنها استفاده کرد. این نوع آچار هم در میان تنوع بسیار زیاد آچارها به عنوان یکی از ابزارهای بسیار مهم شناخته می‌شود و برای تعمیر انواع قطعات الکترونیکی باید از آن استفاده کرد.

بیشتر بخوانید
با مشخصات و کاربردهای پیچ و مهره در صنعت هواپیمایی بیشتر آشنا شوید

استعلام قیمت استاد بولت

مزایای آچار آلن ستاره ای

آچار آلن ستاره‌ای یا همان آچار خورشیدی در شکل‌های مختلف تولید می‌شود. در ابتدای تولید این آچارها ابعاد ساده‌ای در آنها وجود داشت و بیشتر به شکل L یا T تولید می‌شدند. با توجه به گسترش علم و مزایای زیاد این آچارها امروز این آچار به عنوان یکی از ابزارهای مهم در کارخانجات تبدیل شده است. از مزایای مهم این آچار می‌توان به سر آن اشاره کرد که امکان ضربه خوردن و تغییر شکل آن بسیار کم است. از مزیت‌های دیگر استفاده از این آچار می‌توان به عدم سر خوردن و جابجا شدن آچار در هنگام باز و بسته کردن پیچ اشاره کرد.

 از آنجایی که این آچار و پیچ‌های آن به صورت یک مکمل در درون یکدیگر قرار می‌گیرند امکان هرز شدن پیچ یا جابجایی آن وجود نخواهد داشت. با استفاده از این آچار نیز می‌توان پیچ‌هایی که در عمق‌های زیادی قرار دارند را به راحتی باز و بسته کرد. یکی دیگر از مزیت‌های استفاده کردن از آچارهای ستاره‌ای استفاده از دو طرف این آچارها است. در وسایل الکترونیکی مانند موبایل و تبلت از پیچ‌های ستاره‌ای زیادی استفاده می‌شود که برای تعمیر آنها باید از این نوع آچار استفاده کرد.

مقایسه آچار آلن و ستاره‌ای

با توجه به توضیحات ارائه شده متوجه شید که آچار آلن و ستاره‌ای بسیار شبیه به یکدیگر هستند. این دو آچار تنها در شکل ظاهری خود که در نوک آنها وجود دارد با یکدیگر تفاوت دارند. در نوک آچارهای آلن یک شش ضلعی قرار دارد و در نوک آچارهای ستاره‌ای یک ستاره وجود دارد که برای باز و بسته کردن پیچ‌های مخصوص به خود باید از آنها استفاده کرد. از روی ظاهر این پیچ‌ها می‌توان به راحتی آنها را از یک تشخیص داد. اگر شما بخواهید پیچ‌های شش ضلعی را باز و بسته کنید بعد از آچار آلن و اگر بخواهید پیچ‌هایی با سطح ستاره‌ای شکل را باز و بسته کنید باید از آچار ستاره‌ای استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
تفاوت استنلس استیل با استیل معمولی

خرید انواع واشر hv

سخن پایانی

همانطور که در این مطلب توضیح دادیم آچارهای مدرن و جدیدی که در بازار برای باز و بسته کردن پیچ‌های مخصوص به خودشان تولید می‌شوند آچارهای آلن و ستاره‌ای هستند. این آچار‌ها شباهت بسیار زیادی با یکدیگر دارند و برای باز و بسته کردن پیچ‌های عمیق مناسب هستند. تنها تفاوت این دو آچار در نوک آنها است که با شکل متفاوتی تولید می‌شوند. از آنجایی که در وسایل الکترونیکی و لوازم خانگی از پیچ‌های آلن و ستاره‌ای زیادی استفاده می‌شود، برای تعمیر آنها استفاده از آچارهای ستاره‌ای و آلن اهمیت زیادی دارد. این آچارها به عنوان یکی از تجهیزات و امکانات بسیار مهم در کارخانجات مختلف در بخش تعمیرات و تولید استفاده می‌شوند. برای دریافت اطلاعات خدمات بیشتر در این زمینه با ما در سایت پولادان سازه تماس بگیرید تا همکاران ما مشاوره لازم را در اختیار شما قرار دهند. کیفیت این آچارها اهمیت بسیار بالایی برای عدم لغزش و افزایش گشتاور در حین باز و بسته کردن پیچ‌ها خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *