مقالات

تفاوت انکربولت و رول بولت

انکر بولت

در صنعت از ابزارهای مختلف و متنوعی استفاده می‌شود که هر کدام از آنها نام‌های مشخصی دارند. شاید تا به حال شما نام انکربولت و رول بولت را بسیار شنیده باشید و ندانید که تفاوت این دو در چیست. برای درک بهتر تفاوت این دو ابزار باید ابتدا با آنها به خوبی آشنا شوید و سپس بتوانید آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید. ابزارهای مختلفی که در صنایع به کار می‌روند وظایف مهمی بر عهده دارند برای مثال ابزارهای انکربولت و رول بولت نیز برای اتصالات محکم و ایمن در صنایع مناسب هستند. برای شناخت این ابزارها و تفاوت آنها با یکدیگر این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

رول بولت چیست؟

در کشور ما به انکربولت‌های مکانیکی رول بولت می‌گویند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که رول بولت همان انکربولت است. در واقع باید بگوییم رول بولت هیچ نوع خاصی از انکربولت نیست و تنها نام یک محصول از برند انگلیسی است. این محصول انگلیسی از برند رول پلاک یا راول پلاک در میان مردم رایج شده است. نصب رول بلت‌ها در سه مرحله که مرحله اول سوراخ کردن محل قرارگیری، مرحله دوم قرار دادن رول بولت در جای خود و مرحله سوم بستن و محکم کردن آن است، انجام می‌شود. نصب این قطعه باید توسط یک فرد متخصص انجام شود؛ زیرا اگر دقت کافی برای بستن آن اعمال نشود نمی‌تواند باعث امنیت و استحکام سازه شود.

بیشتر بخوانید
پیچ HV چیست؟

انکربولت چیست؟

انکربولت واژه‌ای به معنای سفت کردن است. انکر بولت یک پیچ برای اتصال سازه‌های مختلف است که می‌توان دو جسم را به یکدیگر متصل کرد. با استفاده از این پیچ به راحتی عناصر فولادی روی بتن یا مصالح ساختمانی قرار می‌گیرند و ایمنی سازه افزایش پیدا می‌کند. با استفاده از این سازه قوی می‌توان المان‌های گوناگون را به یکدیگر متصل کرد. این ابزار به عنوان یکی از ابزارهای محبوب صنعتگران شناخته می‌شوند که در بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. انکربولت‌ها به دو دسته انکربولت شیمیایی و مکانیکی تقسیم می‌شوند که هر یک از آنها دارای ویژگی‌های مختلفی هستند.

انکربولت شیمیایی (Chemical Anchor Bolt)

این نوع انکربولت که با نام چسب کاشت شناخته می‌شود برای چسبندگی بین میلگرد و بتن و مقاومت بالای بتن استفاده می‌شود. در عملکرد این محصول هیچ محدودیتی وجود ندارد و می‌توان در هر عمق و قطری از آن استفاده کرد. در هر حالی کیفیت محصول تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد و طبق نظر بسیاری از کارشناسان می‌توان به عنوان قوی‌ترین انکربولت شناخته شده در جهان از آن یاد کرد. این ماده در تولید کابینت آشپزخانه، میلگرد گذاری و…. مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انکربولت مکانیکی (Mechanical Anchor Bolt)

انکررولت مکانیکی که با نام رول بولت نیز شناخته می‌شوند برای قرارگیری در داخل سوراخ‌های بتن تولید می‌شود. این قطعه یک قطعه استوانه‌ای است که از واشر مهره و سر مخروطی تشکیل شده و مصرف گسترده‌ای دارد. انتقال بار به صورت مکانیکی توسط این قطعه انجام می‌شود.

مقایسه رول بولت و انکربولت

حالا که با انکربولت و رول بولت آشنا شدید می‌توانید این دو را با یکدیگر مقایسه کرده و متوجه تفاوت‌های آن دو شوید. در صنایع مختلف از انواع انکربولت استفاده می‌شود. باید بگوییم که افراد زیادی هستند که انکربولت مکانیکی را با نام رولبولت می‌شناسند و این واژه یک واژه اشتباهی است. به صورت تخصصی چیزی به عنوان رول بلت وجود ندارد و می‌توان همان انکربولت مکانیکی را با نام خودش شناخت.

بیشتر بخوانید
بازرسی پیچ و مهره

 در سال ۱۹۳۰ میلادی در بریتانیا اولین انکر مکانیکی ساخته شد که با نام رول بولت شناخته می‌شد. این موضوع باعث شده که امروز بسیاری از افراد تمامی انکرهای مکانیکی را با نام رول بولت بشناسند. با این توضیحات باید بگوییم تفاوتی میان رولبولت و انکربولت وجود ندارد و این تفاوت‌ها تنها وابسته به انواع انکربولت است که به دو نوع تقسیم می‌شوند. پس می‌توان گفت رول بولت نامی است که برای اولین انکر مکانیکی گذاشته شد و یک ابزار خاص با نام رول بولت وجود ندارد. از آنجایی که از ابتدای تولید انکرمکانیکی نام رول بولت روی آن گذاشته شد افراد بسیاری هستند که امروزه این دو را با یک نام می‌شناسند. به صورت تخصصی شما می‌توانید تنها نام انکربولت را یاد بگیرید و انواع مختلف آن را بشناسید و دیگر نام رول بولت را روی آنها نگذارید.

آیا رول بولت همان انکربولت مکانیکی است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله از آنجایی که اولین انکربولت مکانیکی با نام رول بولت وارد بازار شد برخی از افراد هنوز هم برای خرید انکربولت از واژه رول بولت استفاده می‌کنند. زمانی که شما می‌خواهید این قطعه را خریداری کنید، می‌توانید با توجه به نیازی که دارید انواع مختلف آن را سفارش دهید‌ در برخی از مجموعه‌ها به جای واژه انکربولت از رول بولت استفاده می‌شود؛ بنابراین متوجه شدیم که اگر واژه رول بولت را شنیدیم بدانیم که تفاوتی با انکربولت ندارد.

 اگر بخواهیم این موضوع را بهتر برایتان مطرح کنیم باید بگوییم که بسیاری از افراد به جای مایع ظرفشویی واژه ریکا را به کار می‌برند. این واژه به دلیل اولین تولید مایع ظرفشویی بود که با نام ریکا وارد بازار شد. ریکا یک برند است و مفهوم مایع ظرفشویی را نمی‌دهد اما بسیاری از افراد در هنگام خرید خود به جای واژه مایع ظرفشویی نام ریکا را می‌شناسند.

بیشتر بخوانید
استاندارد پیچ و مهره ASTM

سخن پایانی

همانطور که متوجه شدید تفاوتی میان انکربولت و رول بولت وجود ندارد و تنها نام اولین انکر تولید شده رول بولت بود. برخی از افراد در هنگام خرید خود به جای واژه انکربولت از رول بولت استفاده می‌کنند و فروشنده مفهوم آنها را به خوبی می‌شناسد. زمانی که نام رول بلت به گوش می‌رسد یعنی مشتری نیاز به یک انکربولت دارد که می‌توان از انواع مختلف آن استفاده کرد. مجموعه ما خدمات متنوعی در این زمینه ارائه می‌دهد. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری به دست آورده با قطعات مختلف دیگر آشنا شوید، می‌توانید مطالب دیگر سایت ما را نیز مطالعه کنید. از آنجایی که قطعات مکانیکی باید کیفیت بالایی داشته باشند انتخاب یک مجموعه معتبر برای خرید آنها اهمیت زیادی دارد. با خیال آسوده از خدمات ما استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *