مقالات

پیچ آلن چیست؟

مطمعنا تا به حال نام آلن به گوشتان خورده باشد. یا در هنگام انجام تعمیرات به نام آچار آلن و پیچ آلن برخورد کرده باشید. پیچ آلن از پرکاربردترین انواع پیچ ها است که در بسیاری از وسایلی که روزانه با آن سروکار دارید استفاده شده است. اعم از تجهیزات الکترونیکی،مبلمان، دوچرخه، خودرو، لوازم خانگی و … . پیچ آلن پیچی است که روی سر آن یک فرورفتگی شش ضلعی تعبیه شده و شما برای باز کردن این پیچ نیاز به آچار مخصوص آن را دارید که به آچار آلن معروف است. مقاومت بالا، کاربرد در فضاهای محدود، گشتاور بالا و قابلیت سفارشی سازی از مزایای پیچ های آلن است که در ادامه به طور کامل توضیح داده ایم. در ادامه همچنین به انواع پیچ آلن و نکاتی که بهتر است برای انتخاب نوع مناسب ان رعایت کنید نیز پرداخته ایم. پس تا پایان با پولادان سازه همراه باشید.

معرفی پیچ آلن 

پیچ آلن (Allen wrench) از انواع پیچی است که دارای سر هگزاگونی بوده و برای باز و بسته کردن آن از آچار آلن استفاده می‌کنند. عمدتاً در تجهیزات الکترونیکی، دوچرخه‌ها، مبلمان و… از این نوع پیچ استفاده می‌کنند. از جمله مزایایی که این پیچ دارد، مقاومت بسیار بالا در مقابل فرسایش و خرابی است. در فضاهای محدود که دسترسی به آن‌ها سخت است هم می‌توان از پیچ‌های آلن استفاده کرد.

 شما با استفاده از این نوع پیچ لازم نیست که از ابزارهای بزرگ برای باز و بستن پیچ‌ها استفاده کنید. عملکردی مانند گشتاور بالا برای سفت کردن پیچ‌ها هم از دیگر مزایایی است که این مدل پیچ به خود اختصاص داده است. دلیل نام گذاری این پیچ به این نام به خاطر کمپانی سازنده آن یعنی آلنAllen Manufacturinhg) Company) است. طراحی هگزاگونی که در مورد آن با شما صحبت کردیم یعنی طراحی شش ضلعی در قسمت سرپیچ است.

 همین نوع طراحی باعث شده است که اتصالی محکم و مطمئن ایجاد شود و معمولاً پیچ‌های آلن قابلیت سفارشی‌سازی هم دارند. در خصوص سفارشی‌سازی ابعاد و اندازه، جنس، پوشش و رنگ، نوع سر و نوع رزوه همگی از جمله مواردی هستند که مورد توجه قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید
تاثیر حرارت بر عملکرد پیچ و مهره ها

نکات کلیدی برای قابلیت سفارشی سازی پیچ آلن

طول، ارتفاع، قطر و دیگر ابعاد پیچ با توجه به نیاز مشتری به صورت سفارشی طراحی می‌شوند؛ همچنین پیچ‌ آلن را می‌توان به صورت آلومینیومی، فولاد و… سفارش داد. برای بهبود ظاهر و مقاومت در برابر رطوبت و خوردگی هم می‌توان از پوشش‎هایی نظیر نیکل، کروم، کادمیوم و… استفاده کرد. معمولاً پیچ‌های آلن با جنس استیل بیشتر طرفدار دارند. به این دلیل که استیل ضدزنگ در محیط‌های مرطوب و خورنده عملکرد مقاومی دارد و ظاهر زیبا و براقی را به نمایش می‌گذارد.

علاوه بر طراحی سر هگزاگونی می‌توان سرهای دیگری مانند سر شش پر، سر چرخشی و… را هم سفارش داد.  در مورد نوع رزوه با توجه به نیاز شما رزوه می‌تواند عادی، درشت، ریز و… باشد. این نکته را به خاطر داشته باشید که امکان سفارشی‌سازی با رنگی خاص هم وجود دارد. معمولاً تولید کنندگان زیادی هستند که از رنگ‌های متنوع بنا بر درخواست مشتریان خود استفاده می‌کنند. زمانی که تولید کننده از رنگ‌های گوناگون استفاده می‌کند، امکان کدگذاری و شناسایی سریع انواع پیچ هم وجود دارد. برای اینکه ظاهر نهایی محصول با استفاده از پیچ‌های الن جذاب‌تر باشد، استفاده از رنگ‌های متنوع بسیار جای بحث دارد.  بسیاری پیچ‌های آلن را برای اینکه با برندی خاص سازگار کنند با رنگ‌های متنوع سفارش می‌دهند.

پیچ آلن چه کاربردی دارد؟

قیمت استاد بولت

کاربرد پیچ آلن

پیچ آلن در صنایع گوناگون مورد کاربرد و استفاده قرار می‌گیرد. عمدتاً این صنایع می‌توانند صنایع الکترونیکی، صنعت مبلمان، صنعت ساختمان، صنعت مکانیک و فلزی،صنعت لوازم خانگی، صنعت خودرو، صنعت هوافضا، ابزارآلات، صنایع ماشن آلات و… باشند.

 • در صنایع الکترونیکی برای ساخت و همچنین تعمیرات وسایل الکترونیکی همانند تلفن هوشمند، کامپیوتر و… پیچ‌های آلن کاربرد دارند.
 • در صنعت مبلمان برای نصب مبلمان اداری، خانگی و… و مونتاژ آن‌ها و کابینت، میز، صندلی و… کارایی این پیچ را نمی‌توان نادیده گرفت.
 • در صنایع هوافضا برای ساخت و نگهداری وسایل هواپیما و اتصالات استفاده از پیچ‌های آلن مشهود است. به این دلیل که اتصالات باید مقاوم و مستحکم باشند.
 • در تجهیزات ورزشی مانند دوچرخه‌ها هم از این نوع پیچ استفاده می‌کنند.
 • در صنایع ماشین آلات هم برای نگهداری دستگاه‌های صنعتی نمی‌توان کارایی پیچ‌های آلن را نادیده گرفت.
 • در صنعت خودرو برای باز و بستن پیچ‌های هگزاگونی در موتور و دیگر قطعات خودرو از پیچ‌های آلن استفاده می‌کنند.
 • در صنعت ساختمان عمدتاً برای نصب و تعمیر وسایل برقی، تأسیسات ساختمانی و… کاربرد پیچ‌های آلن احساس می‌شوند.
 • در صنعت لوازم خانگی هم کارایی پیچ‌های آلن احساس می‌شود؛ چرا که برای تعمیرات و نصب وسایل خانگی مانند ماشین لباسشویی، یخچال و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • در صنعت مکانیک و فلزی برای مونتاژ و تعمیرات ماشین آلات و وسایل مکانیکی از این نوع پیچ می‌توان استفاده کرد.
بیشتر بخوانید
با مشخصات و کاربردهای پیچ و مهره در صنعت هواپیمایی بیشتر آشنا شوید

ویژگی های پیچ آلن

اینکه پیچ آلن در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، به خاطر ویژگی‌های منحصر به فردی است که دارد. قابلیت اتصال محکم و مستحکم اولین ویژگی است. به همین دلیل برای متصل کردن قطعات در صنایع مختلف  می‌توان به کارایی این نوع پیچ مطمئن بود.

قابلیت گشتاور بالا هم یکی دیگر از ویژگی‌های برجسته این نوع پیچ است. به واسطه طراحی که پیچ‌های آلن دارند گشتاور بالایی را برای باز و بستن پیچ‌ها به خود اختصاص داده‌اند. برای صنایع مکانیکی این ویژگی بسیار مهمی به شمار می‌آید.

مقاومت و دوام بالا هم از جمله دیگر ویژگی‌هایی است که می‌توان نام برد. این نوع پیچ از فولاد آلیاژی بادوام ساخته شده است. به همین دلیل کارایی پیچ‌های آلن در صنایع مختلف را نمی‌توان نادیده گرفت. اندازه و ابعاد متنوع هم از جمله دیگر ویژگی‌های پیچ‌های آلن است. با این وجود می‌توان انتظار یک کاربری عمومی را داشت.

انواع پیچ آلن

هر محصولی معمولاً یک سری انواعی هم دارد. در مورد انواع پیچ آلن هم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که شامل:

 • پیچ آلن با سر شش گوش که جزء پراستفاده‌ترین ها بوده و دارای رزوه است. این نوع برای متصل کردن اتصالات سنگین و قدرتمند مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای ساخت قطعات خودرو، تجهیزات پزشکی، اتصالات صنایعی مانند مهندسی و… از این نوع می‌توان استفاده کرد.
 • پیچ آلن با سرمخفی، سر تخت و مخفی شونده دارد. این سرتخت در قسمت پنل یا سطح پیچ است. در موقعیتی که یکپارچه‌سازی هدف است از این نوع باید استفاده شود، برای طراحی مبلمان، نصب تجهیزات الکترونیکی، صنایع هوا فضا و… کارایی این پیچ را نمی‌توان نادیده گرفت.
 • پیچ آلن با سر دو شیار کاربردی خاص و البته محدود دارد. در صنایع الکترونیک این مدل کاربرد بالایی دارد.
 • پیچ آلن با سر فیلیپس با شیار فیلیپس در سر پیچ ظاهر خود را به رخ می‌کشد و معمولاً برای کارایی پیچ گوشتی فیلیپس بیشتر کاربرد دارد. برای ساخت اسباب‌بازی و محصولات مصرفی می‌توان از این نوع استفاده کرد.
 • پیچ آلن با سرتخت هم یکی دیگر از انواع است. برای قرار گیری در سطوح یکپارچه و صاف که ظاهر دکوراسیون مهم است از این نوع پیچ می‌توان استفاده کرد. در طراحی داخلی و محصولاتی که مربوط به دکوراتیو هستند، این نوع پیچ کارایی فوق العاده‌ای دارد.
بیشتر بخوانید
قلاب دینام چیست؟ چه کاربردی دارد و انواع آن کدام است؟

راهنمای انتخاب پیچ آلن

برای انتخاب پیچ آلن باید به چند عامل مهم توجه کنید. در ابتدا این موضوع را بررسی کنید که به چه میزان استحکام نیاز دارید. معمولاً هدف اگر کابری ساختمانی باشد باید از پیچ‎های آلن سر شش گوش استفاده کرد. عامل بعدی توجه به قابلیت نصب و تعمیر است. اگر دسترسی به پیچ‌ها دارای محدودیت است باید از پیچ‎های سرپهن که نوک تختی دارند استفاده شود.

الزامات مربوط به طراحی و ظاهر را هم باید موضوع مهمی در نظر گرفت. به عنوان مثال در صنعت مبلمان زیبایی حرف اول را می‌زند. به همین دلیل، باید از پیچ‌های آلن که سر مخفی دارند استفاده به عمل آید. در دسترس بودن و هزینه هم عامل مهم بعدی است. اینکه چه نوعی انتخاب می‌کنید باید با توجه به این مقوله باشد.

همچنین در کنار پیچ آلن از انواع پیچ های شش گوش، میتوان به پیچ hv اشاره کرد که کاربرد زیادی دارد و میتوانید آن را از دسته بندی مربوطه خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *