مقالات

با تمام تفاوت های واشرهای تخت و فنری آشنا شوید

تفاوت واشر تخت و فنری

برای اتصالات مختلف باید از واشرهای گوناگون استفاده کرد. واشرهای تخت و فنری از انواع واشرها هستند که هر کدام از آنها برای کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچه یک واشر از مواد اولیه مرغوب‌تر تولید شود کیفیت بالاتری داشته و می‌تواند برای اتصالات بهتری استفاده شود. در این مقاله سعی داریم تفاوت واشر تخت و فنری را برای شما توضیح دهیم. برای شناخت تفاوت‌ها باید ابتدا با هر یک آشنا شوید و کاربردهای آنها را بدانید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما همراه شوید.

واشر تخت چیست؟

واشر تخت از جنس فلز و پلاستیک ساخته می‌شود و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر در یک محل توزیع فشار به صورت یکنواخت باشد یا بار روی سطوح قرار گیرد، می‌توان از واشر تخت استفاده کرد. به طور کلی این واشرها برای جلوگیری از نفوذ یا فشرده شدن مواد پایه مورد استفاده قرار می‌گیرند. هرچه این واشرها با کیفیت بالاتری تولید شوند، بیشتر می‌توانند از فشرده شدن مواد پایه جلوگیری کنند. با توجه به محلی که قرار است این واشر در آن قرار گیرد می‌توان از جنس فلزی یا پلاستیکی استفاده کرد.

واشر فنری چیست؟

واشرهای فنری از جنس فلز تولید می‌شوند و از آنها برای توزیع فشار استفاده می‌کنند. این واشرها همچنین برای جذب ارتعاش یا جلوگیری از گشتاورهای ناشی از حرکت قطعات مکانیکی مناسب هستند. از آنجایی که واشرهای فنری ویژگی فنری دارند، می‌توانند در حالت نوسان فشارهای زیادی را جذب کرده و از تغییر شکل یک جسم جلوگیری کنند. این واشرها به عنوان یکی از اتصالات مکانیکی بسیار مهم شناخته می‌شوند و در صنایع مختلف از آنها استفاده می‌کنند. هرچه واشرفنری از جنس بهتری تولید شود می‌‌تواند فشار بیشتری را تحمل کرده و در نوسانات عملکرد بهتری داشته باشد.

بیشتر بخوانید
پیچ و مهره پلی آمید

تفاوت طراحی واشرهای تخت و فنری

واشرهای تخت و واشرهای فنری از نظر طراحی با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارند. واشرهای تخت به شکل دیسکی یا تخت تولید می‌شوند و شکل آنها بسیار ساده است. از آنجایی که واشر تخت باید نیروها را بین قطعات اتصالی به صورت یکنواخت توزیع کند باید طراحی تخت داشته باشد. در واشرهای قفلی این چنین نیست و آنها دارای شکل خمیده‌ای هستند. لبه‌های خمیری واشرهای قفلی به آنها کمک می‌کند تا بتوانند از گشتاور و لغزش در اتصالات جلوگیری کنند. از نظر ظاهر و طراحی واشرهای تخت و قفلی کاملاً متفاوت هستند.

تفاوت در تنظیم کردن واشرها

تنظیم کردن واشرهای تخت و قفلی با یکدیگر تفاوت دارد. واشرهای تخت نیازی به کنترل ندارند و می‌توان به راحتی از آنها در اتصالات مختلف استفاده کرد. از آنجایی که این واشرها به شکل تخت تولید می‌شود به راحتی در محل مورد نظر قرار می‌گیرند. واشرهاز قفلی باید برای استفاده تنظیم شوند تا عملکرد آنها بهتر باشد. برای استفاده از این نوع واشر باید حتماً دقت زیادی داشت تا در محل مناسبی قرار گیرند و اثر مثبتی روی اتصالات داشته باشند.

تفاوت در عملکرد واشرتخت و قفلی

واشرهای تخت و قفلی از نظر کاربرد و عملکرد با یکدیگر متفاوت هستند. واشر تخت برای توزیع نیروهای فشاری استفاده می‌شود در حالی که واشرهای قفلی برای جلوگیری از گشتاور مورد استفاده قرار می‌گیرند. از آنجایی که در برخی از اتصالات لغزش بسیار زیادی ایجاد می‌شود و باعث می‌شود برهم ریختگی شود باید از یک واشر مناسب استفاده کرد. واشرهای قفلی به صورتی تولید می‌شوند که لغزش و نوسانات را جذب کرده و از آنها جلوگیری می‌کنند. واشر تخت به عنوان محافظ عملکرده اما وشرهای قفلی باعث اتصال محکم‌تر قطعات می‌شوند. واشرهای تخت برای حفاظت سطوح اتصالی مناسب هستند اما واشرهای قفلی را باید برای اتصالات لغزنده و نوسانی استفاده کرد.

نکات مهم برای انتخاب بین واشر تخت و قفلی

انتخاب واشر تخت و یا واشر قفلی وابسته به نیاز و صنعتی است که می‌خواهیم از آن‌ها استفاده کنیم. با توجه به کاربرد متفاوت واشرهای تخت و قفلی می‌توان از آنها در صنایع مختلف استفاده کرد. در هنگام انتخاب واشر تخت و یا قفلی باید به نوع اتصال دقت داشته باشیم. اگر در اتصال نیازی به جلوگیری از گشتاور باشد واشر قفلی استفاده می‌شود اما برای توضیح یکنواخت نیروهای فشاری باید از واشر تخت استفاده کرد.

بیشتر بخوانید
بال اسکرو چیست و عملکرد آن چگونه است؟

از نکات دیگر در انتخاب این واشرها می‌توان به مواد ساخت آنها اشاره کرد. مواد اولیه تولیدی واشرهای تخت و قفلی باید کیفیت بسیار بالایی داشته باشند تا در شرایط محیطی مختلف بتوان از آنها استفاده کرد. این واشرها بیشتر از موادی مانند فلزات آهنی، استیل، پلاستیک و نایلون تولید می‌شوند. ابعاد واشر نیز در استفاده از آن اهمیت بسیار زیادی دارد. اندازه یک واشر باید به صورت استاندارد باشد تا بتوان در اتصالات مختلف از آنها استفاده کرد.

اگر یک واشر استاندارد نباشد آسیب بسیار زیادی به قطعات مختلف یک اتصال وارد می‌کند. از نکات مهم دیگر در انتخاب هر یک از این واشرها می‌توان به تعداد آنها نیز اشاره کرد. اگر نیاز به اتصال بسیار محکمی باشد باید از تعداد بیشتر واشر استفاده کرد. قیمت واشرها نیز با یکدیگر متفاوت است. واشرهای تخت با قیمت کمتری نسبت به واشرهای قفلی به فروش می‌رسند؛ بنابراین شما می‌توانید با توجه به هزینه آنها از آنها استفاده کنید. در صورتی که یک پروژه نیاز به اتصالات بسیار قوی داشته باشد باید واشر فنری را مورد استفاده قرار دهید.

کاربردهای واشر تخت

از واشرهای تخت در صنایع مختلفی مانند خودروسازی، هواپیماسازی، پتروشیمی و صنایع ساختمانی استفاده می‌شود. از آنجایی که برای مفاصل این صنایع نیاز به توضیح فشار بار وجود دارد واشرهای تخت گزینه مناسبی هستند. از کاربردهای دیگر این واشرها می‌توان به استفاده از آنها در موتورهای الکتریکی به عنوان آب بند اشاره کرد. این واشرها در موتورهای الکتریکی باعث می‌شوند از تماس مستقیم بین قطعات مختلف جلوگیری شود.

از آنجایی که واشرهای تخت شکل ساده‌ای دارند در میان اتصالات قرار گرفته و به هیچ عنوان نمی‌گذارند تماسی بین قطعات مختلف ایجاد شود. هرچه یک واشر تخت با دقت بیشتری بین اتصالات قرار گیرد از قطعات مختلف اتصالات محافظت می‌کند و مشکلی در اتصال به وجود نخواهد آمد.

بیشتر بخوانید
گام پیچ چیست؟

کاربردهای واشر فنری

از واشرهای فنری برای صنایع خودروسازی، هواپیما، پتروشیمی و ساختمان استفاده می‌شود. این واشرها در اتصالات الکتریکی برای جلوگیری از تماس مستقیم بین قطعات گزینه مناسبی هستند. اگر در یک اتصال بین قطعات تماس مستقیمی به وجود آید باعث آسیب جدی به آنها می‌شود؛ بنابراین باید از یک واشر مناسب استفاده کرد.

 واشرهای فنری به صورتی تولید می‌شوند که می‌توان از آنها در صنعت پزشکی هم برای تحریک عضلات استفاده کرد. از آنجایی که این واشرها اهمیت بیشتری نسبت به واشرهای تخت دارند می‌توان از آنها برای جلوگیری از خوردگی و فشرده سازی نیز استفاده کرد.

سخن پایانی

ما در این مطلب واشر تخت و واشر فنری را به طور کامل برای شما توضیح دادیم و با کاربردها و تفاوت‌های آنها آشنا شدید. از آنجایی که جنس و ساختار تولید شده آن‌ها با یکدیگر کاملاً متفاوت است می‌توان از آنها برای اتصالات مختلف استفاده کرد. اگر در یک اتصال نیاز به توزیع بار به صورت یکنواخت باشد بعد از واشر تخت و اگر نیاز به جلوگیری از لغزش باشد باید از واشر فنری استفاده کرد. هرچه این واشرها کیفیت بیشتری در ساخت و تولید خود داشته باشند، می‌توانند عملکرد بهتری در اتصال نشان دهند. واشرهای تخت و فنری توسط شرکت‌های مختلفی تولید می‌شوند؛ بنابراین در هنگام خرید خود به ابعاد استاندارد و کیفیت آنها توجه زیادی داشته باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در ارتباط با تفاوت‌های واشر تخت و فنری می‌توانید با مشاوران ما در پی اس بولت ارتباط برقرار کنید تا شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *