مقالات

با مشخصات و کاربردهای پیچ و مهره در صنعت هواپیمایی بیشتر آشنا شوید

کاربرد پیچ و مهره در صنعت هواپیمایی

 پیچ و مهره در زندگی روزمره ما نقش بسیار مهمی دارند. اگر پیچ و مهره نبود خیلی از وسایلی که از آن‌ها برای زندگی روزمره استفاده می‌کنیم تولید نمی‌شد و صنایع مختلفی مثل پتروشیمی، خودروسازی و هوانوردی رونق نداشت. مهم‌ترین صنعتی که از پیچ و مهره استفاده می‌شود، صنعت هواپیمایی است. در صنعت هواپیماسازی از پیچ و مهره برای اتصال قطعات جزئی به یکدیگر و سایر قطعات استفاده می‌شود. جالب است بدانید که در هواپیما ۸۰۰-۷۴۷ قطعه از ۶ میلیون قطعه را پیچ و مهره تشکیل می‌دهند. همچنین در بخش تولید و تعمیر برای اتصال کلیه قسمت‌های مختلف در مناطق اولیه سازه، کاربردهای تحت فشار و ساختار ثانویه از پیچ و مهره استفاده می‌شود. با توجه به این‌ که در فناوری‌های هواپیمایی بیشتر در شرایط سخت قرار دارند و باید فشار و درجه حرارت بالا را تحمل کنند. بنابراین اتصال دهنده‌ها باید مقاومت مطلوبی در چنین شرایطی را داشته باشند. اگر از بهترین متریال برای ساخت هواپیما استفاده‌ شود اما قطعات آن محکم به یکدیگر وصل نشوند، ایمنی آن به‌ شدت تحت خطر قرار می‌گیرد. در زمینه‌های مختلف تجاری، حمل‌ و نقل و نظامی هواپیماها نقش بسیار مؤثری دارد که باعث می‌شود تولیدکنندگان اتصال دهنده‌های هواپیما توجه ویژه‌ای به ساخت قطعات داشته باشند. جهت آشنایی بیشتر با کاربرد پیچ و مهره در صنعت هواپیمایی مانند پیچ hv در ادامه همراه پولادان سازه باشید.

فهرست عناوین

با کاربرد انواع پیچ و مهره‌ها در صنعت هواپیماسازی آشنا شوید

 شاید تأثیر پیچ و مهره در ظاهر مشخص نباشد اما اتصال دهنده‌ها به عنوان یک لوازم جانبی ضروری در صنعت هوافضا محسوب می‌شوند. در هنگام طراحی و ساخت هواپیما باید مهندسین توجه ویژه‌ای به انتخاب پیچ و مهره داشته باشند. با توجه به محل کاربرد آن‌ها و نیرویی که قرار است تحمل کنند، به‌ صورت برشی یا تنشی تعیین می‌شود. هواپیما بارهای مختلفی را مثل وزش باد، فرود، عملیات عادی پرواز و… را تحمل می‌کند. ضخامت، جنس و نوع اتصال‌ دهنده بر این موارد تأثیر دارد.

دسته بندی واشر hv

جنس پیچ و مهره

 موادی که در ساخت پیچ و مهره استفاده می‌شود نقش مهمی در ویژگی‌های آن‌ها دارد. معمولاً از مواد زیر برای ساخت پیچ و مهره‌های مورد استفاده در صنعت هواپیمایی استفاده می‌شود:

  • فولاد
  • تیتانیوم
  • آلومینیوم
  • سوپرآلیاژها

 جالب است بدانید که تیتانیوم دارای ویژگی‌های منحصر به‌ فردی است که همین موارد باعث شدند بتوان در ساخت پیچ و مهره‌های صنعت هواپیمایی از آن‌ها استفاده کرد. تیتانیوم استحکام مطلوبی دارد و نسبت‌ به سایر مواد سبک‌تر است. به‌ همین خاطر در برخی موارد به‌ جای آلومینیوم از آن استفاده می‌شود.

بررسی مشخصات و استانداردهای پیچ و مهره هواپیما

 با توجه به این‌ که در صنعت هواپیمایی پیچ و مهره‌ای که استفاده می‌شوند در برابر فشارهای شدید قرار می‌گیرند، بنابراین باید مقاومت زیادی داشته باشند. مثلا مهره hv از مقاومت بالایی برخوردارند. در ایمنی و کارایی کلی هواپیما پیچ و مهره جزو اجزای ضروری و مهم محسوب می‌شوند. تمامی اتصال‌ دهنده‌هایی که در صنعت هواپیماسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای نشان استاندارد هستند. در صنعت هواپیمایی پیچ و مهره‌های به‌ کار رفته به‌ دلیل دقت و کیفیت بالا باید در هر جایی که اجزای دقیق نیاز است استفاده شوند. این اتصال‌ دهنده‌ها باید در برابر عوامل مختلف مثل خوردگی و اکسیداسیون بالا، فرسودگی، نیروهای کششی و برشی، درجه حرارت‌های بسیار بالا و پایین مقاومت مطلوبی داشته باشند.

بیشتر بخوانید
0 تا 100 روش ساخت کانکس پیچ و مهره ای

معرفی انواع اتصال دهنده‌های صنعت هواپیمایی

 در صنعت هواپیمایی از اتصال دهنده‌های مختلف مثل پیچ، مهره، واشر، بولت و… استفاده می‌شود. از جمله اجزای ضروری دیگر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پیچ: پیچ‌هایی که در صنعت هواپیماسازی از آن‌ها استفاده می‌کنیم باید در سطح خود دارای علامت باشند. با توجه به تولید کننده علایم به‌ کار رفته متفاوت است. پیچ‌هایی با استاندارد AS3 تا AN20 برای استفاده در صنعت هواپیمایی مناسب است.
  • مهره: همراه پیچ یک نوع اتصال‌ دهنده با سوراخ رزوه‌ای به‌ کار می‌رود که به آن مهره می‌گویند. معمولاً مهره‌ها از جنس فولاد کربن با روکش کادمیم، فولاد ضد زنگ آلیاژ آلومینیوم 2024T ساخته می‌شوند.

سخن پایانی

 در مطالب فوق سعی کردیم کاربرد پیچ و مهره در صنعت هواپیمایی را بررسی کنیم. همان‌ طور که ذکر شد، در ساخت این قطعات از متریال و مواد مختلفی استفاده می‌شود تا بتوانند ایمنی و امنیت هواپیما را حفظ کنند. چنانچه در مورد خرید پیچ و مهره نیاز به اطلاع جزئیات بیشتر دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه پی اس بولت در ارتباط باشید تا شما راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *