مقالات

قلاب دینام چیست؟ چه کاربردی دارد و انواع آن کدام است؟

قلاب دینام

قلاب دینام یا پیچ گوشواره‌ای از سری تجهیزات پر‌کاربردی است که برای بالا بردن اجسام سنگین  یا ماشین آلات صنعتی بزرگ استفاده می‌شود. برای اینکه بتوانیم اشیای چند تنی را بلند کنیم به قلاب دینام احتیاج داریم. جنس قلاب دینام اصولا از کربن یا از آلیاژهای فولاد است. انواع مختلفی از این وسیله در سایزهای متفاوت موجود است که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم. اگر شما نیز علاقه دارید درباره این وسیله پرکاربرد اطلاعاتی را کسب کنید با ما همراه باشید. در این مقاله قصد داریم تا همه چیز را درباره قلاب دینام و کاربردهای متعدد آن برای شما بیان کنیم.

 

همه چیز درباره قلاب دینام

قلاب دینام در حقیقت ابزار مهمی است که برای بلند کردن اجسام سنگین استفاده می‌شود. در قدیم از این ابزار برای بلند کردن دینام استفاده شده است و بر همین اساس از قدیم به آن قلاب دینام گفته می‌شود و امروزه نیز به همین نام معروف است. این وسیله در واقع نوعی پیچ دارای یک حلقه در سر و یک رزوه در انتهای پیچ است. از این پیچ برای باربرداری استفاده می‌شود. پیچ‌های گوشواره ای عموما روی تجهیزات نصب می‌شوند. عموما برای ماشین‌های صنعتی بزرگ از قلاب صنعتی استفاده می‌شود. جنس این تجهیزات باربرداری معمولا از کربن آهنگری شده است. گاهی نیز پیچ‌های گوشواره‌ای از جنس آلیاژهای فولاد است که در این صورت باید حرف A در کنار مشخصات سازنده روی آن حک شده باشد. این حرف نشان دهنده جنس قلاب دینام است.

بیشتر بخوانید
مهمترین اطلاعاتی که برای آبکاری پیچ و مهره باید بدانید

قلاب دینام دارای انواع مختلفی است و در سایزهای متفاوتی موجود است. سایز معمولی آن بین ۶ تا ۳۶ میلی‌متر است. سایزهای بزرگتر از این وسیله نیز موجود است که کاربردهای محدود‌تری دارد.  قلاب دینام را به عنوان نوعی اتصال صنعتی به شمار می‌آورند. قلاب دینام در جابه‌جایی‌های مستقیم یکی از وسایل پر کاربرد محسوب می‌شود. این پیچ‌های گوشواره ای جهت اتصال به سیم بکسل استفاده می‌شوند.

هنگامی که جنس این وسیله از فولاد باشد آن را جهت جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی و همچنین افزایش مقاومت آبکاری می‌کنند. انواع قلاب دینام را در دو نوع می‌توان دسته بندی کرد که به نام‌های قلاب دینام مادگی و نری معروف هستند.

 

۱-قلاب دینام مادگی

قلاب دینام مادگی نوعی از قلاب دینام است که در قسمت سر آن قابلیت چرخش وجود ندارد. این قلاب دارای دو نوع پیچ‌دار و مهره‌دار است. از قلاب دینام مادگی در بلند کردن ابزارهای صنعتی همانند موتور و قطعات استفاده می‌شود. سایز این وسیله به طور معمول بین ۶ تا ۱۰ اینچ است و با نوع نری شباهت بسیاری دارد. این وسیله در حقیقت یک مهره دارای چشمی است که یک طرف آن روی پیچ اتصال قرار گرفته است و طرف دیگر این مهره به ادوات لیفتینگ و سیم بکسل لیفت می‌شود. جنس این وسیله از جنس فولاد و یا استیل است.

 

قلاب دینام مادگی

۲- قلاب دینام نری

قلاب دینام نری از یک حلقه فلزی تشکیل شده است. قسمتی از این حلقه فلزی برای اتصال یک پیچ سوراخ شده است. به قلاب دینام نری پیچ چشمی نیز گفته می‌شود. از قلاب دینام نری برای اتصال انواع بار به سیم بکسل استفاده می‌شود. به طور کلی در جابه‌جایی‌های مستقیم از این ابزار استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید
فولاد ضدزنگ چیست؟

 

قلاب دینام نری

 

کاربرد قلاب دینام

قلاب دینام دارای کاربردهای مهمی در صنعت است. در جا به ‌جایی‌ و نقل و انتقالات مستقیم تنها وسیله مورد نیاز قلاب دینام است. این وسیله به عنوان یک رابط عمل می‌کند. سیم بکسل و اسلینگ زنجیر فولادی برای بلند کردن اجسام به این وسیله متصل می‌شود. از مهم‌ترین کاربرد‌های این وسیله بلند کردن اجسام سنگین است. به عنوان مثال برای بلند کردن ماشین آلات صنعتی بزرگ و موتورهای صنعتی یک وسیله پرکاربرد است. این وسیله جهت نصب دائمی مورد استفاده است.

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا تمامی اطلاعات کامل را در خصوص قلاب دینام و انواع آن برای شما بیان کنیم. این وسیله پرکاربرد با وجود سایز کوچک کاربردهای بسیاری دارد. در گذشته برای بلند کردن دینام‌های اتومبیل از این پیچ استفاده شده است که از همان زمان به آن قلاب دینام می‌گویند. از سری نام‌های دیگر این وسیله پیچ چشمی و پیچ گوشواره‌ای است. پیچ‌های گوشواره یا چشمی علاوه بر بلند کردن دینام دارای کاربرد‌های بیشتری هستند و روی تجهیزات نصب دائم می‌شوند. امیدواریم در این مقاله به تمامی سوالات شما در خصوص قلاب دینام پاسخ داده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *