مقالات

کاربردی ترین روش ها برای باز کردن پیچ های هرز شده

پیچ هرز شده

پیچ‌ها در وسایل مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر این پیچ‌ها دچار آسیب و خوردگی شوند هرز شده و باز کردن آن‌ها کار دشواری است. روش‌های مختلفی برای بازکردن پیچ‌های هرز شده وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. گاهی اوقات برخی از روش‌های ساده به راحتی می‌توانند به شما کمک کنند تا پیچ‌های هرز شده و زنگ زده را باز کنید. اگر امکان باز کردن پیچ‌های هرز شده وجود نداشته باشد باید قطعه موردنظر را به صورت اساسی تعمیر کنید. برای آشنایی با برخی از روش‌های باز کردن پیچ‌های هرز شده با ما همراه شوید.

علت هرز شدن پیچ چیست ؟

پیش آنچه روش‌های گوناگونی برای باز کردن پیچ هرز شده بیان کنیم باید بدانیم که علت هرز شدن پیچ‌ها چیست؟ علت‌های مختلفی برای این موضوع وجود دارد. از رایج‌ترین دلایل می‌توان به فشار وارد زیاد روی پیچ در هنگام بستن اشاره کرد. این فشارها باعث از بین رفتن گل پیچ و هرزگی آن می‌شوند. اگر از پیچ‌های بدون پوشش در محیط مرطوب استفاده کنید هم باعث این موضوع می‌شود. لرزش‌های شدید سازه و سفت نبستن پیچ و مهره از دلایل دیگر این موضوع هستند. اگر برای باز و بسته کردن پیچ‌ها از ابزارهای مناسب استفاده نکنید آنها را دچار آسیب خواهید کرد. خرید و استفاده از پیچ‌های بی‌کیفیت هم در این موضوع بی‌تاثیر نیستند.

چگونه پیچ‌های هرز را باز کنیم؟

پیچ‌ها در انواع مختلف و سایزهای گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند.اگرچه برای باز کردن پیچ‌های هرزه شده روش‌های مختلفی وجود دارد اما باید سایز پیچ را در نظر بگیرید. گاهی اوقات روش‌های بسیار ساده باعث باز شدن پیچ‌های هرز می‌شوند. در برخی از موارد هم باید از ابزارهای تخصصی برای این کار کمک بگیرید. استفاده از مواد اسیدی و رسوب‌گیر هم تا حد ممکن به این کار کمک خواهند کرد.

استفاده از دریل

یکی دیگر از ابزارهای مناسب برای باز کردن پیچ‌های هرز شده دریل نام دارد. مته‌هایی که درون دریل قرار می‌گیرند سایزهای مختلفی دارند. برای باز کردن پیچ باید از یک مته استفاده شود که کوچکتر از سر پیچ باشد. برای این کار باید مته را در مرکز پیچ قرار داده و سوراخی را در آن ایجاد کرد. پس از این کار باید سر پیچ گوشتی را درون دریل قرار دهید و با استفاده از سوراخی که ایجاد شده پیچ را باز کنید. توجه داشته باشید که استفاده از دریل باید حتماً با ایمنی کامل انجام شود. اگر تخصص کافی برای استفاده قرار از این ابزار ندارید این روش را انتخاب نکنید.

بیشتر بخوانید
استادولینگ چیست؟

استفاده از آچار لوله گیر (آچار شلاقی)

یکی از روش‌هایی که کمک زیادی برای باز کردن پیچ هرز شده به شما خواهد کرد استفاده از آچار لوله گیر است. شما می‌توانید دهانه این ابزار را به طور کامل تنظیم کنید تا پیچ درون آچار قرار گیرد. شما باید دهانه این آچار را روی پیچ بسته و محکم نگه دارید. با چرخاندن آچار، پیچ هرز شده به راحتی باز خواهد شد.

باز کردن پیچ هرز شده با بکس برقی

یکی دیگر از ابزارآلاتی که برای باز کردن پیچ‌های هرز شده مناسب است، بکس برقی نام دارد. بکس برقی یا آچار بوکس یکی از بهترین لوازم برای باز کردن پیچ‌های هرز شده است. از آنجایی که این ابزار قدرت بسیار زیادی دارد می‌تواند انواع پیچ‌های هرز شده را به راحتی باز کند.

استفاده از کش پولی

گاهی اوقات استفاده از ابزارهای بسیار ساده مانند کش پولی هم برای باز کردن پیچ‌های هرز مناسب است. یک کش پولی را در قسمت بازکردن پیچ‌گوشتی قرار داده و آن را درون پیچ هرز شده قرار دهید. کش پولی باعث پرکردن فضای خالی پیچ خواهد شد و به باز کردن آن کمک می‌کند.

استفاده از چسب

یکی دیگر از روش‌های مناسب برای باز کردن پیچ‌های هرز شده استفاده از چسب‌های قوی است. شما می‌توانید مقداری چسب را درون بخش بالایی پیچ بریزید تا سفت شود. پس از آن پیچ گوشتی را درون چسب‌های محکم بگذارید و فشار دهید. در این حالت می‌توانید چسب را اهرم قرار داده و پیچ را باز کنید.

ضربه زدن به پیچ هرز شده

گاهی اوقات با ضربه زدن به پیچ هرز شده می‌توان آن را در مکان خود کمی شل کرد. شل شدن پیچ باعث می‌شود تا شما بتوانید آن را باز کنید. برای زدن ضربه مستقیم و عمودی به پیچ گوشتی می‌توانید از یک چکش استفاده کنید. با این کار پیچ هرز شده در جای خود چرخیده و خارج می‌شود.

بیشتر بخوانید
پیچ و مهره لید اسکرو

استفاده از مایع ضدرسوب

گاهی اوقات به دلیل رسوب بسیار زیادی که روی پیچ وجود دارد نمی‌توان آن را باز کرد. برای از بین بردن رسوبات روی پیچ می‌توانید از یک مایع ضد رسوب استفاده کنید. پس از چند دقیقه با زدن ضربات به پیچ، امکان باز کردن آن به راحتی وجود دارد.

استفاده از سوهان برای باز کردن پیچ هرز شده

یکی دیگر از روش‌های مناسب برای باز کردن پیچ‌های هرز شده استفاده از سوهان است. با استفاده از یک سوهان قوی می‌توانید پیچ را به شکل مربع درآورید. پس از این کار از یک انبردست کمک بگیرید و پیچ را با فشار زیاد از مکان خود خارج کنید.

استفاده از فندک

روش مناسب دیگر استفاده از فندک و داغ کردن پیچ هرز شده است. این کار باعث منبسط شدن پیچ و باز کردن راحت آن خواهد شد. بهتر است برای این کار صبر داشته باشید و بگذارید پیچ کاملاً داغ شود.

استفاده از دم باریک

یکی دیگر از ابزارهای مناسب برای باز کردن پیچ‌های هرز شده دم باریک نام دارد. این ابزار برای پیچ‌هایی که بخشی از آن بیرون است گزینه مناسبی محسوب می‌شود. شما با تنظیم کردن دمباریک و گرفتن پیچ با این ابزار می‌توانید آن را به راحتی باز کنید. سعی کنید فشار زیادیروی پیچ وارد نکنید چون ممکن است آن را بشکنید.

ایجاد شیار جدید روی پیچ

شاید برای شما هم این سوال پیش آید که چگونه پیچی که سر آن خورده شده است را باز کنیم؟ یکی از روش‌های مناسب برای این کار ایجاد شیار جدید روی پیچ خورده شده است. ابزار مناسب برای ایجاد شیار جدید روی پیچ سنگ فرز یا اره مویی است. شیار جدید به شما کمک می‌کند تا بتوانید پیچ گوشتی را درون آن قرار داده و پیچ را باز کنید.

استفاده از پیچ هرز بازکن

تخصصی‌ترین ابزار برای باز کردن پیچ‌های هرز شده، ابزار پیچ هرز باز کن نام دارد. این ابزار به شکل یک مته سطح پیچ را می‌تراشد و آن را به راحتی بیرون می‌کشد. پیچ هرز باز کن در سایزهای مختلفی تولید و مورداستفاده قرار می‌گیرد. این ابزار به عنوان کاربردی‌ترین روش برای باز کردن پیچ‌های هرز شده با سایزهای مختلف مناسب است.

چگونه پیچ آلن هرز شده را باز کنیم؟

پیچ آلن هرز شده تفاوت زیادی با پیچ‌های معمولی دارد. برای باز کردن این نوع پیچ باید از آچار آلن استفاده کنید. اگر پیچ آلن هرز شود، می‌توانید از ابزارهای مختلف برای باز کردن آن استفاده کنید. از آنجایی که این پیچ با هندسه‌های مختلف طراحی می‌شود با استفاده از دم باریک و یا آچار بکس قابل باز کردن است. پیچ آلن برای سفت شدن در جهت عقربه‌های ساعت و برای باز شدن در خلاف عقربه‌های ساعت می‌چرخد.

بیشتر بخوانید
تاثیر حرارت بر عملکرد پیچ و مهره ها

استفاده از دستکش یا بادکنک برای بازکردن پیچ هرزشده

یک روش ساده دیگر برای باز کردن پیچ حذف شده استفاده از تکه دستکش یا بادکنک است. برای این کار می‌توان یک تکه دستکش پلاستیکی یا بادکنک را درون پیچ قرار دهید و پیچ گوشتی را به راحتی در پیچ بچرخانید. در این حالت دستکش مانند گل پیچ رفتار می‌کند و مکان مناسبی برای چرخش پیچ گوشتی است.

استفاده از پودر ساینده

اگر مقداری پودر ساینده یا شن را روی پیچ هرز شده بپاشید می‌توانید آن را با پیچ گوشتی باز کنید. وجود شن یا پودر مانع از سر خوردن پیچ گوشتی می‌شود و به باز شدن آن کمک خواهد کرد. این کار بیشتر برای پیچ‌های بزرگ مناسب بوده و برای پیچ‌های کوچک استفاده نمی‌شود. این کار به دلیل افزایش اصطکاک روی پیچ باعث باز شدن آن می‌شود.

 

باز کردن پیچ‌های هرز کوچک

گاهی اوقات پیچ‌های هرز شده در سایز بسیار کوچکی قرار دارند. برای مثال پیچ‌هایی که درون لپ‌تاپ یا ماشین‌حساب و یا کلید و پیر هستند بسیار کوچک بوده و باز کردن آن‌ها دشوار است. برای باز کردن پیچ هرز لپ‌تاپ بهتر است از چسب استفاده کنید. این پیچ‌ها با سایز کوچک خود به راحتی باز نمی‌شوند و نیاز به تعمیر دارند.

برای باز کردن پیچ زنگ‌زده شیر آب چکار کنیم؟

برای باز کردن پیچ زنگ زده شیر آب باید دقت بسیار زیادی داشته باشید. پیچ‌های زنگ زده مقاومت پایینی دارند و به راحتی دچار شکستگی می‌شوند. شکسته شدن پیچ در مکان خود باعث آسیب به اطراف خواهد شد. در اکثر موارد برای باز کردن پیچ‌های زنگ زده باید از رسوب گیر استفاده کرد. استفاده از ابزارهای تخصصی برای این کار بهترین گزینه محسوب می‌شود. پس از باز کردن پیچ‌های هرز شده و یا زنگ زده باید به تعمیر جای پیچ هرز شده هم پرداخت.

جمع بندی

همانطور که در این مطلب برای شما توضیح دادیم روش‌های مختلفی برای باز کردن پیچ‌های هرز شده وجود دارد. اگر بخواهید از ابزارهای تخصصی استفاده کنید باید ایمنی کامل را رعایت کرده و کار با ابزارها را بلد باشید. برای باز کردن پیچ‌های هر شده روش‌های ساده‌تری هم وجود دارند که در این مقاله به آنها اشاره کردیم. اگر شما هم تجربه‌ای برای باز کردن پیچ‌های هرز شده دارید حتماً آن را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *