مقالات

مفهوم علائم پیچ و مهره

ابعاد پیچ و مهره صنعتی

زمانی که شما به مغازه ای برای خرید پیچ و مهره میروید  فروشنده از شما میپرسد گرید پیچ و مهره که میخواهید چه باشد؟ یا شاید دیده باشید که بر روی پیچ و مهره ها اعداد و علائمی حک شده است و شما نمیدانید معنای هرکدام از آنها چیست و همین باعث شود که در هنگام خرید سردرگم شوید. ما با این مقاله به شما کمک خواهیم کرد تا بتوانید نوع مناسب و کاربردی را تهیه نمایید.

ابعد پیچ و مهره M3-M4-M5

 

بیشتر بخوانید : آبکاری پیچ و مهره چیست ؟  

راهنمای خواندن علایم پیچ و مهره

برای آنکه بتوانید انتخاب درستی در هنگام خرید پیچ و مهره داشته باشید باید از یکسری ویژگی ها اطلاع داشته باشید. هر عدد و یا علامتی که بر روی پیچ ها نوشته می شود نشان دهنده ویژگی خاصی است.برخی از محصولات هستند که دارای کاتالوگ می باشند و شما با مراجعه به آنها میتوانید این اطلاعات را به دقت مطالعه کنید. اما ما برای راحتی شما در جدولی که در زیر قرار دادیم میتوانیم یکسری اطلاعات کلی مبوط به این اعداد و ارقام را مشاهده نمایید.

 

سایز پیچ و مهره HV

برای صنعت پیچ و مهره هم استاندارد جهانی تعریف شده است که راهنمایی برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان باشد همچنین بررسی درستی و نادرسی رزوه اکثر قطعات با گیج برو نرو روزه انجم میشود  . استانداردهای مختلفی وجود دارد که هرکدام از آنها ویژگی‌های مختلف پیچ و مهره را تعریف می‌کنند اما پرکاربردترین استاندارد در صنعت پیچ و مهره، استاندارد مربوط به سایز یا ابعاد و مواد سازنده پیچ و مهره است. برخی این استانداردها شامل استانداردهای DIN، ISO، ASME و… می‌ باشد.

بیشتر بخوانید
پیچ های مورد استفاده در فلنج

نوشته های روی پیچ نشان دهنده چیست؟

نوشته هایی که بر روی گل پیچ (قسمت پهن پیچ) نوشته شده است، نشان دهنده گرید پیچ (یا کلاس پیچ) هستند. با دیدن این بخش میتوانید متوجه شوید که کلاس پیچ چیست و از چه استانداردی بهره می برد. مثلا پیچ 8.8 و یا پیچ hv را در نظر بگیرید. بر روی گل پیچ عدد 8.8 و یا عبارت HV را مشاهده خواهید کرد. از این طریق مصرف کنندگان متوجه خواهند شد که پیچ درستی را انتخاب کرده اند یا خیر.

نکته 1 : شما با محاسبه ای ساده از طریق این اعداد و ارقام میتوانید به راحتی فشار قابل تحمل و مجاز، حداکثر باری که پیچ می تواند تحمل کند و حتی نوع فولاد بکار رفته در ساخت پیچ را متوجه شوید.

نکته 2 : اگر بر روی پیچ ها هیچگونه نوشته ای قرار نداشت نشان دهنده پایین بودن گرید محصول می باشد. معمولا برای پیچ هایی با کلاس یا گرید 5.8، 8.8، 10.9 و 12.9 گرید مربوطه درج می شود.

البته اعدادی که بر روی پیچ ها وجود دارد اعشاری اند که از دو بخش تشکیل شده است: استحکام کششی (tensile strength) و استحکام تسلیم (yield strength). هردو این این واحد ها با مگاپاسکال مشخص می شوند. اما  اگر بخواهید کشش نهایی را محاسبه نمایید، میتوانید از فرمول زیر اقدام نمایید.

0.026 * (thread diameter * thread diameter)* (tensile strength* yield strength)

برای مثال:

مقدار نیرویی که پیچ M12 از کلاس 12.9 می تواند تحمل کند، به صورت زیر محاسبه می شود:

0.026* (12*12)*(9*12) = 404.352

میزان تحمل پیچ ها

ابعاد پیچ و مهره

ابعاد پیچ و مهره‌ها شامل دو بخش است یکی ابعاد خود پیچ و مهره و دیگری ابعاد رزوه.

1) قطر بدنه پیچ

بیشتر بخوانید
رول بولت چیست؟ راهنمای جامع انتخاب و خرید رول بولت

2) قطر سر پیچ یا آچار خور

3) طول پیچ

4) طول رزوه

5) ارتفاع سر پیچ

– ابعاد مهره‌هم موارد زیر را شامل می‌شود:

1) سایز مهره

2) ارتفاع مهره

3) آچار خور مهره

ابعاد رزوه یا دنده پیچ‌ها یا مهره معمولا سه دسته اند:

1) رزوه ریز

2) رزوه استاندارد

3) رزوه درشت

نکته 3 : باید توجه داشته باشید که رزوه و پیچ و مهره باید یک نوع باشند یعنی اگر رزوه ریز است پیچ و مهره هم باید ریز باشد تا بتوانیداتصالات را برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *