مقالات

0 تا 100 روش ساخت کانکس پیچ و مهره ای

کانکس پیچ و مهره ای

کانکس پیچ و مهره‌‌ای یک نوع کانکس یا سازه از پیش ساخته شده است که از جنس ساندویچ پانل‌های فلزی ساخته شده و با استفاده از پیچ و مهره به هم متصل می‌شوند. این نوع کانکس برای استفاده در محیط‌هایی که نیاز به مقاومت بالا در برابر زلزله، سرعت بالا در ساخت و ساز، عایق‌بندی صوتی و حرارتی و همچنین سهولت در حمل و نقل دارند، مناسب هستند.

ساخت کانکس پیچ و مهره‌ای با استفاده از ماشین‌آلات دقیق و فناوری‌های پیشرفته صورت می‌گیرد. در این روش، ابتدا ساندویچ پانل‌های فلزی باکیفیت با ضخامت مشخص و با استفاده از ماشین‌آلات خاص برش داده می‌شوند؛ سپس پانل‌ها با استفاده از دستگاه‌های اتوماتیک پیچ و مهره، به هم متصل می‌شوند. در نهایت، پس از تکمیل ساختار، نوبت اضافه کردن تجهیزات داخلی مانند درب، پنجره، سیستم گرمایش و سرمایش، برق و … می­رسد. در نهایت کانکس برای استفاده آماده می‌شود.

کانکس پیچ و مهره ای چیست؟

کانکس پیچ و مهره‌­ای به عنوان نوع خاصی از کانتینرهای ساختمانی استفاده فراوانی دارد. این کانتینرها به عنوان یک جایگزین سریع و قابل حمل برای ساختمان‌های سنتی استفاده می‌شوند و برای محل کار، محل زندگی، سالن‌های نمایشگاه و رویدادها، کافی شاپ‌ها و مغازه‌های موقتی، مدارس و بیمارستان‌ها و بسیاری موارد دیگر مناسب هستند.

کانکس پیچ و مهره‌­ای دارای ساختاری قوی و مقاوم در برابر شرایط جوی مختلف از جمله زلزله می‌باشد؛ همچنین از نظر ظاهری نیز بسیار زیبا و جذاب است و قابلیت طراحی و سفارشی سازی آن‌ها وجود دارد. با توجه به اینکه ساخت و نصب این کانتینرها نیز بسیار سریع و آسان است، می‌توان آن­ها را در مدت زمان کوتاهی نصب کرد و از آن­ها به عنوان یک راه حل موقت یا دائمی برای فضای مورد نیاز استفاده نمود.

نحوه ساخت کانس

ساخت کانکس اغلب به صورت انبوه و صنعتی انجام می‌شود و معمولا به دو صورت سازه فلزی و سازه چوبی تولید می‌شوند. البته برخی از کانکس‌ها دارای جنس پلاستیکی و کامپوزیتی نیز هستند. ساخت کانکس پیچ و مهره‌ای با استفاده از ماشین‌آلات دقیق و فناوری‌های پیشرفته صورت می‌گیرد. این نوع کانکس برای استفاده در محیط‌هایی که نیاز به سازه‌های مقاوم در برابر رطوبت، حرارت و رطوبت دارند، مناسب هستند. برای مثال، از این سازه‌ها برای ایجاد مسکن موقت در محل‌هایی که دچار زلزله و سیلاب شده است، استفاده می‌شوند؛ همچنین، این کانکس‌ها به دلیل طراحی آسان و سریع و زمان تحویل کوتاه، در پروژه‌های ساختمانی و مهندسی نیز بکار می‌روند.

ساخت کانکس پیچ و مهره ای در 4 مرحله انجام می‌شود که به شرح زیل است:

برش ساندویچ پانل‌های فلزی

مرحله اول ساخت کانکس با برش پانل‌های ساندویچ فلزی شروع می‌شود. در این مرحله، نیاز است که ابتدا طرح و نقشه کانکس توسط مهندسین و طراحان معماری تهیه شده و سپس به کارخانه تولید پانل‌های ساندویچ فلزی ارسال ‌شود.

پس از دریافت طرح، پانل‌های فلزی به ابعاد مورد نیاز برش می‌شوند. برای برش پانل‌های ساندویچ فلزی، از ماشین‌آلاتCNC با بالاترین دقت و سرعت استفاده می‌شود. در این مرحله، با توجه به ابعاد و شکل پانل‌ها، قطعات مختلف پانل با دقت بالا برش می‌شوند. پس از برش، پانل‌های ساندویچ فلزی به صورت طرح‌دار در می‌آیند. در ادامه، این پانل‌ها به همراه ملزومات دیگر مثل درب‌ها، پنجره‌ها، سیستم‌های الکتریکی و گرمایشی، تهیه و آماده جابجایی و نصب در محل مورد نظر می‌شوند.

اتصال پانل‌ها با پیچ و مهره

در مرحله دوم ساخت کانکس، پس از برش پانل‌های ساندویچ فلزی، نوبت به اتصال این پانل‌ها به یکدیگر با استفاده از پیچ و مهره می‌رسد. در این مرحله، ساندویچ پانل‌های فلزی به صورت طرح‌دار و با دقت بالا به هم متصل می‌شوند. در این روش برای اتصال پانل‌ها، از پیچ و مهره استفاده می‌شود. این قطعات باید به دقت و با استفاده از ابزارهای مناسب و با قواعد فنی صحیح نصب شوند. اتصال پیچ و مهره به شکل منظم و صحیح می‌تواند باعث ایجاد ثبات و استحکام بالای کانکس شود و در نهایت به ساخت یک ساختمان با کیفیت و مقاوم کمک ‌کند.

معمولاً پیچ و مهره‌های استفاده شده در اتصال پانل‌ها، از نوع خاصی هستند؛ به همین دلیل مقاومت بالایی در برابر خوردگی و رطوبت دارند. در این مرحله اتصال پیچ و مهره‌ها به صورت دستی یا با استفاده از دستگاه‌های خاصی انجام می‌شود. در نهایت، پس از اتصال پانل‌ها به هم، کانکس ساخته شده کاملا محکم بوده و استحکام بالایی خواهد داشت.

اتصال برای دیواره‌ها، سقف و کف

در مرحله سوم ساخت کانکس، پس از اتصال پانل‌های ساندویچ فلزی با پیچ و مهره، نوبت به اتصال دیواره‌ها، سقف و کف می‌رسد. اتصال دیواره‌ها به هم و به پایه‌ها به صورت کاملاً دقیق و محکم بالا صورت می‌گیرد. برای اتصال دیواره‌ها به پایه‌ها و همچنین به یکدیگر، از پیچ و مهره استفاده می‌شود. در این مرحله، پیچ و مهره‌ها با دقت بالا و با توجه به قواعد فنی و مشخصات فنی محصول نصب می‌شوند. بعد از اتصال دیواره‌ها، نوبت به اتصال سقف می‌رسد. برای اتصال سقف، از پیچ و مهره استفاده می‌شود که به صورت دقیق و منظم به همراه مواد چسبنده روی پایه‌ها قرار می‌گیرد.

پس از اتصال سقف، اتصال کف نیز باید با دقت بالا و با توجه به قواعد فنی و مشخصات فنی محصول و با استفاده از پیچ و مهره یا مواد چسبنده با کیفیت انجام شود. در صورت استفاده از پیچ و مهره، باید دقت کنید که مهره‌ها به صورت منظم و یکدست در سراسر کف قرار بگیرند تا استحکام و مقاومت کانکس در برابر تکانه‌ها و لرزش‌های بیشتر را به وجود بیاورد.

در پایان، پس از اتمام مراحل ساخت کانکس، باید از کیفیت کار و صحت اجرای مراحل اطمینان حاصل شود؛ همچنین، باید از مواد استفاده شده و نحوه اتصالات اطمینان حاصل شود که با قوانین و مقررات ساختمانی مطابقت دارند و کانکس به طور کلی آماده استفاده و نصب در محل مورد نظر است.

نصب و حمل و نقل

مرحله نصب و حمل و نقل از مراحل مهم در ساخت کانکس پیچ و مهره‌ای است. در این مرحله، کانکس باید به محل نصب منتقل شود و سپس با دقت و با توجه به قوانین و مقررات مربوط به نصب کانکس، نصب شود.

برای حمل و نقل کانکس، از وسایل حمل و نقل مختلف مانند کامیون‌ها، جرثقیل‌ها و فورکلیفت‌ها استفاده می‌شود. این وسایل باید با دقت و با رعایت اصول ایمنی، کانکس را به محل نصب منتقل کنند؛ همچنین، باید مسیر حمل و نقل کانکس نیز با دقت بررسی شود و از امکان وجود موانعی مانند پله‌ها، پل‌ها و موانع دیگر بررسی شود تا کانکس به سرعت و بدون مشکل به محل نصب برسد.

پس از رسیدن کانکس به محل نصب، باید با دقت و با توجه به قوانین و مقررات مربوط به نصب کانکس، نصب شود. این شامل قرار دادن کانکس روی پایه‌های محکم و استحکام بالا و اتصال کانکس به پایه‌ها و به یکدیگر با استفاده از پیچ و مهره است؛ همچنین، باید از مواد چسبنده و روش‌های دیگری که برای اتصال کانکس مورد استفاده قرار می‌گیرند، به درستی و با دقت استفاده شود تا کانکس به صورت محکم و استحکام بالا نصب شود.

در این مرحله، باید به دقت و با رعایت اصول ایمنی، اقدام به نصب کانکس شود تا از هرگونه خطر و نقص در نصب کانکس جلوگیری شود.

اضافه کردن تجهیزات داخلی

مرحله اضافه کردن تجهیزات داخلی در ساخت کانکس SNC به مرحله نهایی و تکمیلی ساخت کانکس به حساب می­آید. در این مرحله، تجهیزات داخلی مانند دیوارهای جداکننده، کفپوش، درب و پنجره، سیستم تهویه، سیستم برقی و امنیتی و… در کانکس نصب می‌شوند. انتخاب این تجهیزات به شرایط آب و هوایی، موقعیت کانکس و… بستگی دارد.

نتیجه گیری

کانکس پیچ و مهره­ای به عنوان یک محصول کاربردی، با استفاده از اصول طراحی مناسب، می‌تواند جایگزینی برای ساختمان‌های سنتی و حتی محوطه‌های کاری و مسکونی باشد. با طراحی صحیح کانکس فلزی، می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن، یک ساختمان با کیفیت و عملی را ایجاد کنید.

این کانکس با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و مواد با کیفیت ساخته شده است. این نوع کانکس­ها به دلیل کاربری گسترده‌ای که دارد، از مزایای زیادی برخوردار است. این محصول به راحتی توسط تیم‌های ساختمانی نصب و تعمیر می‌شود و همچنین در برابر شرایط آب و هوایی و زلزله مقاوم هستند.

به طور کلی، با ساخت یک کانکس پیچ و مهره ای، می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن، یک ساختمان با کیفیت و عملی را به دست آورید. این کانکس با توجه به کیفیت ساخت و مواد مصرفی، همچنین به دلیل کاربری گسترده‌ی آن، در بلندمدت نیز اقتصادی است.

بیشتر بخوانید
فرایند تولید پیچ و مهره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *