مقالات

آبکاری پیچ و مهره

پیچ آبکاری شده

ما در گروه پولادان سازه در مقاله ای سعی بر آن داریم که به علت آبکاری پیچ و مهره ها و روش های مربوط به اینکار و موادی که در حین این فرآیند استفاده می شود می پردازیم .

آبکاری چیست؟

آبکاری یکی از روش‌های بسیار مهم در بالا بردن استحکام و طول عمر بسیاری از تجهیزات می‌باشد. به طوری که امروزه  همه ابزارآلات در صنایع گوناگون را می توان آبکاری کرد. یکی از مهمترین این موارد آبکاری پیچ و مهره است.  به این علت که پیچ‌ و مهره‌ ها از  مهم ترین اجزا و وسایل در اکثریت صنعتی ها می باشند .

در نتیجه با آبکاری مقاومت آنها رادر برابر خوردگی، ساییدگی و بسیاری عوامل دیگر تا حدود زیادی افزایش داد آبکاری یکی از روش هایی است که از دیرباز برای افزایش طول عمر پیچ و مهره های فلزی استفاده می شده است .  پیچ و مهره ها به علت آنکه با دیگر فلزات درگیر هستند برای محافظت از آن ها و همچنین زیبایی بیشتر باید آبکاری شوند . با روش ابکاری می توان از اتصالات نیز در برابر خوردگی ، عوامل بیرونی و حتی ناپایداری جوی نیز محافظت کرد که باعث افزایش طول عمر پیچ و مهره ها می شود  . همچنین جالب است که بدانید پیچ و مهره خشکه نیز آبکاری انجام می شود .

 

پیچ و مهره آبکاری شده

 

پیچ مهره استاد بولت از کاربردی ترین انواع پیچ 

بیشتر بخوانید
پیچ و مهره پلی آمید

نکات مهم در آبکاری پیچ ومهره :

برای انجام فرایند ابکاری از لایه ای فلزی و یا لایه ای از کروم و نیکل و … استفاده می گردد که انجام اینکار با افزایش دادن مقاومت فلز مورد نظر از عوامل بیرونی مانند موارد زیر محافظت می کند

 • اکسید شدن
 • خوردگی
 • ضربه
 • فشار
 • سایش
 • و موارد دیگر

باید در نظر داشت که برای انجام آبکاری استفاده از مواد خوب و همچنین دقت بسیار بالا بسیار مهم می باشد .

پیچ و مهره آبکاری شده

بیشتر بخوانید : با پیچ HV آشنا شوید .

چرا پیچ ومهره ها باید آبکاری شوند ؟

 1. به منظور بالا بردن مقاومت
 2. زیباسازی
 3. حفاظت از خوردگی
 4. و مواردی دیگر

انواع آبکاری پیچ و مهره :

 

 1. آبکاری روی پیچ و مهره : آبکاری با روی همان روش معروف الکترو گالوانیزه است که به وسیله رسوب الکتریکی انجام می شود که نتیجه کار با این فرایند سطحی صاف و صیغلی می باشد .
 2. ابکاری گالوانیزه گرم : گالوانیره گرم روشی است که با حرارت بالا فرایند پوشش را انجام می دهد و روکشی برای فلزات مهیا می کند این عملیات در درجه 640 سانتی گراد صورت می گرد و لایه قدرتمند ، پایا ، سخت ونازک را بر روی اتصالات قرار می دهد . با این کار لایه مورد نظر بر لایه بیرونی پیچ و مهره نیز نفوذ می کند و از زنگ زدگی آن جلوگیری می کند . که مقاومتی بسیار بالاتر از گالوانیزه سرد را ایجاد می کند .
 3. آبکاری گالوانیزه سرد: در این روش با استفاده از جریان الکتریسیته در حمام هایی با استفاده از فلز زینک یا روی در دمای 260 درجه سانتی گراد فرایند گالوانیزه کردن صورت می گیرد ، این روش کاربرد های بسیاری در اکثریت صنایع ها از جمله تولید ورق گالوانیزه دارد . در این روش از رنگ های متفاوتی از جمله رنگ زرد که در انواع پیچ و مهره استفاده می شود بهره برداری می شود .
 4. پوشش داکرومات پیچ ومهره: این روش به دو حالت کرومات زرد و شفاف وجود دارد که کرومات زرد از مقاومت بالاتری به نسبت روش دیگر یعنی کرومات شفاف برخوردار است در روش داکرومات با استفاده از روی و الومینیوم در ابتدای امر پیچ و مهره را در حمام اسید و محلول الکل یابد آماده کرد و همچنین برخی زائده های فیزیکی را نیز با استفاده از سنباده از بین برد . این روش در واقع بر پایه آب می باشد که پیچ و مهره ها را در مخزن هایی که حامل روی و المینیوم قرار می دهند تا سطح پیچ و مهر مورد نظر به تمامی آغشته شود  و سپس بعد از خشک شدن با قرار دادن آن ها در سانتیریفیوژ ها زائده های اضافه آن را پاک می کنند و سپس یا قرار دادن آن ها در کوره هایی با دمای 300 درجه لایه ایمنینیوم و روی را به آ« می چسبانند
 5. آبکاری کادمیوم پیچ و مهره: روشی است که بخاطر آسیب های زیست محیطی منسوخ شده .
بیشتر بخوانید
فولاد ضدزنگ چیست؟

پیچ آبکاری شده

از چه فلزاتی می توان برای آبکاری استفاده کرد ؟

 1. نیکل و نیکل سیاه : از نیکل برای بالا بردن مقاومت و مراقبت از فولاد ، چدن ، آهن  ، مس و برنج استفاده می کنند ، این روش جایگزین آبکاری با کادمیوم به علت گفته شده در بالا شده است . نیکل سفید رنگ همانند نقره مایل به زرد ، کروم سفید نیز مانند نقره مایل به آبی است و همچنین قابل ذکر است که نیکل رسانا برق می باشد ، زنگ نمی زند ، جوش پذیر  و دارای خواص مغناطیسی می باشد که از آن برای آبکاری پیچ و مهره ها مورد استفاده قرار می گیرد .
 2. کروم: برای آنکه ظاهر زیبا تری داشته باشیم از کروم برای آبکاری استفاده می کنیم در این روش همانند روی مقاومت در برابر خوردگی ایجاد می شود که روشی گران تر است و همچنین اگر در کار خود احتیاج به مقاومت بالاتر در برابر خوردگی دارید می توانید از ورق کروم فولاد ضد زنگ استفاده کنید .
 3. آبکاری کادمیوم:کادمیوم دارای خاصیت الکترون دهی می باشد که به همین دلیل از خوردگی لایه های زیرین حفاظت می کند .
 4. روی: روی نیز همانند کادمیوم دارای خاصیت الکتروندهی می باشد و همچنین وقتی پبچ و مهره فولادی را در برابر خوردگی مقاوم می کند و باعث می شود که زیبا و صیغلی باشد محل اتصالات اما در برابر محیط های دریایی زنگ می زند .

نکته دیگری که شما عزیزان باید به آن توجه داشته باشید آن است که گیج برو نرو رزوه را نیز اطلاعاتی کسب کنید .

بیشتر بخوانید
تفاوت استنلس استیل با استیل معمولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.