مقالات

آبکاری پیچ ومهره خشکه

مهره خشکه

آب کاری پیچ ومهره خشکه مراحل پوشش دهی به سطح یک شیء می باشد. این مرحله مزایای بسیاری مانند جلوگیری از خوردگی ، تغییر قابلیت مسیر ، بهبود ساییدگی ، افزایش قابلیت جوش خوردن ، کاهش اصطکاک ، مقاومت در برابر حرارت و سخت شدن فلزات یا هر ماده ای را فراهم می کند و می تواند کیفیت و عملکردآن فلز را تا حدود زیادی بهبود ببخشدو از هزینه های اولیه در مرحله تولید تا حدود بسیاری جلوگیری کند علاوه بر کم شدن هزینه ها، آبکاری می تواند از نظر ظرافت به بهبود ظاهر وسایل کمک شایان نماید. آبکاری یعنی کشیدن یک روکش فلزی بر روی فلزی دیگر برای جلوگیری از آسیب پذیری  احتمالی فلزات،آبکاری انواع مختلفی دارد که در بخش بعدی در مورد آن توضیح خواهیم داد.

انواع آبکاری   :

1-گالوانیزه سرد:در این روش  ازآبکاری پیچ و مهره خشکه این مرحله براساس جریان الکتریسیته قابل انجام است و ضخامت پوشش دهی این مرحله نیز با دانسیته جریان رابطه مستقیم دارد. در این روش پوشش دهی ، تقریبا اندازه 25 میکرون فلز برای پوشش دادن روی بر سطح فلز قرار میگیرد که ضخامت این لایه نسبت به لایه  های قبلی ایجاد شده با روش گالوانیزه گرم به خیلی کمتر است. موادی که برای گالوانیزه سرد استفاده می شود شامل آب و نمک یا نمک روی و یک محلول اسیدی است که بر روی فلز پاشیده می شود، این محلول شبیه  به الکترولیت عمل می کند.

بیشتر بخوانید
فولاد ضدزنگ چیست؟

 

پیچ نقره ای

 

2-گالوانیزه گرم:  روش آبکاری گالوانیزه گرم، پیچ و مهره خشکه در محلول آماده شده که مذاب است غوطه ور می شود و محلول سنگین گالوانیزه بر سطح پیچ می نشیند این روش عبارتست از روکش کردن پیچ  و مهره خشکه توسط محلول مذاب روی ضخامت ایجاد شده بیشتر از روش گالوانیزه سرد بوده و در نتیجه مقاومت آن درمقابل  خوردگی  نیز بیشتر خواهد شد. این ضخامت  ایجاد شده روی پیچ ها و مهره ها حداقل ۴۵ µm است مهره ها بعد از گالوانیزه شدن رزوه شده و سپس در مواد ضد زنگ قرار می گیرند تا رزوه ها در هنگام هرگز زنگ نزنند. این مهره ها بعد ازمرحله آماده  شدن توسط قشر گالوانیزه پیچ محافظت می شوند.

 

بیشتر بخوانید : با پیچ HV آشنا شوید .

 

3- داکرومات: معمولا برای پیچ و مهره  خشکه و سایر فلزات از روش  پوشش دهی داکرومات استفاده می شود. در پوشش داکرومات نفوذ مواد در همه سطح پیچ به طور یکسان است . ضخامت پوشش دهی داکرومات در تمامی سطح به یک اندازه است. چسبندگی رنگ هم بروی این نوع پوشش بهتر از موارد دیگر است  این روش نیازمند  یک سری زیر ساخت  و آماده سازی اولیه است. به این شکل که ابتدا سطح پیچ‌ها و مهره‌ها برای آبکاری آماده می‌شوند. سپس آن‌ها را دورن وسیله حاوی ماده سانتریفیوژ قرار می دهند و فرایندآبکاری انجام می‌شوند. در آخر پیچ و مهره وارد کوره می شوندو عملیات پخت بر روی آن‌ها اعمال می‌شود. این روش نسبت به دو روش قبلی از مزیت‌مزایای بیشتری برخوردار است آبکاری داکرومات با فلز زینک یا همان روی که در دو مرحله قبلی استفاده می شد اما به روشی کاملا متفاوت در آبکاری داکرومات مورد استفاده قرار می گیرد. فرایند آبکاری داکرومات پیچ و مهره ها در دمای تقریبی ۴۶۰ درجه انجام میشود که لایه ای نازک اما با مقاومت خیلی زیاد از فلز روی بر روی سطح پیچ و مهره تشکیل می شود که در تست نمک هم قابلیت های بسیار بالایی را از خود نشانه می دهد ﭘﻮﺷﺶ داﮐﺮوﻣﺎت دارای کاربرد های بسیار زیادو با ارزشی در صنعت میباشد ، ﻣﻘﺎوﻣـﺖ ﺑﺴـﯿﺎر   ﺑﺎﻻی در ﺑﺮاﺑﺮ ﺧﻮردﮔﯽ ، ﺣﺮارت و، ﺳﺎزﮔﺎري آن ﺑﺎ ﭘﻮشش های  ﺑﻌﺪي و ﻣﻘﺎوﻣـﺖ ﺑـﯽ ﻧﻬﺎﯾـﺖ آن در ﺑﺮاﺑـﺮ ﺧﻮردﮔﯽ ﮔﺎﻟﻮاﻧﯿﮏ از جمله آنها میباشد

بیشتر بخوانید
تفاوت استنلس استیل با استیل معمولی

پیچ نقره ای

 

چرا باید فلزات دا آبکاری کرد؟

همه فلزات و فلزات موجود در دنیای اطراف ما، تحت تاثیر عوامل محیطی و آب و هوایی مختلف دچار خوردگی، اکسید شدن، تحمل ضربه و فشار، فرسایش و از این دست تغییرات شیمیایی و فیزیکی قرار می شوند. پیچ و مهره خشکه و سایر اتصالات و مواد یا فلزات بیش از هر ترکیب دیگری دچار این مشکلات شده و گاهی این موارد برایشان به  یک مشکل لا ینحل  تبدیل می شود تا آنجا که ممکن است از ارزش و زیبایی این فلزات را کم کند.یکی از راه هایی که برای از بین بردن این مشکل، آبکاری فلزات است. به همین منظور لایه ای از فلز یا مواذی که دارای خواص و مقاومت بهتری در برابر عوامل فرسایشی محیطی  و جوی باشند، بر روی فلز مورد نظر اسپری می شود. این روش از قدیمی ترین و مهم ترین روش های  برای حفظ کردن و پوشش دهی فلزات است.

مواد مناسب برای آبکاری:

خصوصیات  ماده ای که به عنوان ماده آبکاری برای پیچ ومهره خشکه وسایر فلزات تعیینو اسپری  می شود بسیار مهم است. بعضی از مواد که به معمولا برای آبکاری فلزات کاربرد بسیار زیادی دارند  به شرح زیر می باشند.

نیکل، ماده نیکل سیاه و کروم، کروم، پالادیوم، ماده پالادیوم ونیکل، طلا، نقره، مس، قلع، پلاتین، روتنیوم، کادمیوم، برنج و روی و ….

کاربرد آبکاری:

  • محافظت در مقابل خوردگی
  • کم شدن هزینه ها
  • زیبایی ظاهری
  • مقاومت در مقابل فرسایش
  • بهبودکارکردآن در اتصالات و لحیم کاری
  • تغییر در رسانا بودن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.